Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Batı Şeria’ya sürpriz bir ziyarette bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ortadoğu kapsamında Batı Şeria’ya “sürpriz” bir ziyarette bulundu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Filistin Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken ve Abbas Batı Şeria’da buluştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, gazetecilere yaptığı açıklamada, “güvenlik nedeniyle” Blinken’in ziyareti tamamlanana kadar hiçbir ayrıntının paylaşılmadığını belirtti.

Miller, Blinken’in toplantıda ABD’nin Gazze’ye insani yardım akışı konusundaki kararlılığını yinelediğini belirterek, “Filistinlilerin zorla yerinden edilemeyeceğini açıkça ifade ettiğini” belirtti.

Blinken ve Abbas’ın Batı Şeria’da “sükunet ve istikrarın yeniden tesis edilmesi” konusunu görüştüğünü belirten Miller, Blinken’in ayrıca “bölgede Filistinlilere yönelik aşırı şiddetin durdurulması ve sorumluların hesap vermesinin” önemine de dikkat çektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Miller, Blinken’in “ABD’nin, Filistinlilerin bir Filistin devleti kurulması yönündeki meşru taleplerini gerçekleştirmek için çalışma kararlılığını” ifade ettiğini belirtti.

Blinken gösterilerle karşılandı

Öte yandan Blinken’in ziyareti duyurulmasa da bazı söylentilerin duyulması üzerine protesto gösterileri düzenlendi.

Göstericiler ABD’nin İsrail’e verdiği desteğe Blinken’in fotoğrafını yakarak tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu