Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı için Tokyo’ya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, güncel konuların ele alınacağı G7 Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Japonya’nın başkenti Tokyo’ya geldi.

G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Ukrayna’daki savaş, gıda ve enerji güvenliği, İsrail ve Filistin’deki son durum başta olmak üzere güncel konuları görüşmek üzere bugün ve yarın Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir araya gelecek. Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, G7 toplantısına katılmak üzere Tokyo’ya geldi. Buradaki temasları kapsamında Blinken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa ile görüştü.

Blinken ve Yoko, toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Transfer başkanlığı için Japonya’ya teşekkür eden Blinken, toplantının gündeminde Ukrayna’ya kalıcı destek, ekonomik zorluklarla mücadelede ortak çabalar, iklim değişikliği, küresel sağlık sorunları ve gıda güvenliği gibi konuların yer aldığını söyledi. Bölgedeki krize karşı G7’nin birlik olmasının önemli olduğuna işaret eden Blinken, toplantıyı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, yaptığı açıklamada, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu Gazze’deki rehinelerin bir an önce serbest bırakılmasını umduğunu söyledi. ABD’nin İsrail ve Filistin’deki krize ilişkin diplomatik çabalarını takdir ettiklerini belirten Yoko, “Uluslararası toplum, Ukrayna ve Doğu Asya’daki durum da dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Japonya ile ABD arasındaki ittifak şu anda kritik bir değere sahip.” ” . -TOKYO

yesilova-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu