Ekonomi

Airbnb’nin kârı küresel seyahat artışıyla yükseldi

Tatil amaçlı kiralama devi Airbnb, Kuzey Amerika rezervasyonlarındaki yavaşlamaya rağmen uluslararası seyahat talebindeki artışın etkisiyle üç aylık kârında önemli bir artış olduğunu açıkladı. Haberin ardından Airbnb’nin hisseleri piyasa sonrası %3’lük bir yükseliş kaydetti.

Şirketin aktif kayıtları bir önceki yıla kıyasla %17 oranında artarken, bu büyümeye en büyük katkıyı Asya ve Latin Amerika sağladı. İlk çeyrekte gecelik rezervasyonlar ve deneyimler bir önceki yıla göre %9,5 artarak yaklaşık 133 milyon dolara ulaştı. Bu artış özellikle rezervasyonların sırasıyla %21 ve %19 oranında arttığı Asya-Pasifik ve Latin Amerika bölgelerinde görüldü.

Mart ayında sona eren çeyrek için Airbnb, 264 milyon $ veya hisse başına 41 sent net gelir bildirdi ve 2023’ün aynı döneminde bildirilen 117 milyon $ veya hisse başına 18 senti iki katından fazla artırdı. Firmanın ilk çeyrekteki toplam geliri, bir önceki yıla göre %18’lik bir artışla 2,14 milyar dolara yükseldi.

Bir Airbnb konaklamasının ortalama gecelik ücreti bir önceki yıla göre %3 artarak 173 dolara yükseldi. Şirket bu durumu daha kısa süreli konaklama eğilimine ve tipik olarak daha yüksek kâr marjları sağlayan tüm ev rezervasyonlarının daha yüksek bir oranına bağladı.

İleriye dönük olarak Airbnb, ikinci çeyrek gelirinin 2,68 milyar ila 2,74 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor. Bu tahmin, analistlerin öngördüğü 2,74 milyar doların biraz altında kalıyor; Airbnb’nin döviz kurundaki dalgalanmalara ve ilk çeyreği olumlu etkileyen ancak ikinci çeyreğin kazançlarını azaltabilecek olan Paskalya’nın zamanlamasına atfettiği bir tutarsızlık.

Şirket yaklaşan yaz ayları konusunda iyimser ve üçüncü çeyrekte yıldan yıla gelir artışında daha hızlı bir tempo bekliyor. Bu beklenti kısmen Olimpiyatlar ve Avrupa Kupası gibi büyük uluslararası etkinliklerle ilgili seyahat talebine dayanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu