Ekonomi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çiftçilere Faydalı Böcek Desteklerini Sürdürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilirliğini ve çevre dostu tarımı desteklemek amacıyla çiftçilere predatör ve parazitoit faydalı böcek takviyeleri sağlamaya devam ediyor. Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, Serik’in Bilginler Köyü ve Çakış mevkiindeki nar ve narenciye bahçelerine geçtiğimiz günlerde faydalı böcek salımı yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerel kalkınma amacı doğrultusunda Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ekiplerince yıl boyunca üretilen faydalı böcekler çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Tarımsal ilaçlamaya alternatif olarak geliştirilen biyolojik çaba yöntemi, pestisit kullanımının azaltılmasına ve dolayısıyla çevre ve insan sağlığına daha az zarar verilmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda biyolojik çaba ile işlerin kalitesi artmakta ve tüketicilere daha sağlıklı ve doğal eserler sunulmaktadır. Son olarak Büyükşehir Belediyesi ekipleri Serik ilçesine bağlı Alımlar Köyü ve Çakış mevkiinde bulunan nar ve narenciye bahçelerine faydalı böcekleri saldı. Bu yöntem sayesinde tarım alanlarında doğal stabilitenin korunması ve haşere kontrolünün daha aktif olarak yapılması amaçlanmaktadır.

DOĞAL ESERLER ÜRETİLECEK

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü’ne bağlı Böcek Üretim Tesisi Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Özer, ürettikleri faydalı böcekleri yıl boyu ürettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Nar ve narenciye bahçelerinde daha önce kullanılan kimyasal ilaçların faydalı böceklerle kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca kimyasal ürünlere harcanan girdi maliyetlerini düşürerek çiftçilerin ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda yırtıcı ve parazitoit böceklerimizi serbest bıraktık. Nar bahçemizde bulunan unlu böceği bu sayede ihracat yapıyoruz.Bu noktada kimyasal ilaç kullanımından kaynaklanan kalıtım sorunlarının önüne geçilecek, doğaya ve insan sağlığına uygun eserler elde edilmiş olacaktır.

Geçen yıl ürünlerine faydalı böceklerin katkı sağladığını belirten çiftçi Arif Özdemir, Başkan Muhittin Böcek’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. Özdemir şunları söyledi:

“Ulus biti ile uğraşmak için ilaç kullanmak zorunda kalıyoruz. Tarım ilaçları ihracat sırasında işlerin üzerinde kalıntılar ortaya çıkarıyor ve eserlerimiz ihracattan dönüyordu. İki yıldır çalışmalarımızda Büyükşehir’in bize verdiği faydalı böcekleri kullanıyoruz. unlubitler.Doğal ve güvenilir eserler üretebiliriz.Büyükşehir Belediyesi Lideri Muhittin Böcekten Allah razı olsun.”

haber-eyupsultan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu