Ekonomi

Asgari Ücret Artışı Konut Fiyatlarını Arttırır mı?

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış dünyadan farklı bir boyut kazanmaya devam ediyor. Bir yanda asgari ücretin yoğun olduğu sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe maliyetlerin artması, diğer yanda yükselen konut fiyatları ve kira artış limitinin uzaması. Bu durumun nereye varacağını merakla izlerken, genel tablo içinde durumumuzun ne olduğunu görmek istedik. Buyrun ?

Asgari ücretin artmasıyla birlikte 11 bin 402 TL’nin patrona maliyeti de artıyor ve teorik olarak tartışmalı olsa da Türkiye’deki işgücü piyasasına doğrudan yansıması var.

Böylece maliyetlerden gelen bir kararla tüketiciyi en kısa sürede etkileyen maaşlar, bir döngüde sonsuzluk işareti oluşturarak, bir döngüde maaşlardan vermiş oldukları artışı geri alıyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Başkanı Erdal Eren, bu artışın konut fiyatlarını maliyetlerin üzerine çıkaracağını belirtti.

TMB Lideri Eren, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Artan hayat pahalılığı karşısında taban ücretle çalışanların ekonomik durumunun farkındayız. Asgari fiyat artışının işletmelerdeki tüm çalışanların fiyatlarını etkileyerek değerli bir üretim maliyeti artışı oluşturduğu bir gerçektir. Diğer bir deyişle, inşaat sektöründe son bir yıldaki maliyet artışının önemli bir unsurunun personel maliyetlerindeki artış olduğu görülmektedir. Bu artışların konut satış fiyatlarına yansıması kaçınılmaz olacaktır. İnşaat alanında son yıllarda girdi maliyetlerinin öngörülemez bir düzeyde artması sorunu ile karşı karşıyayız.

Kısacası yüksek konut fiyatlarında yeni bir artışın kaçınılmaz olduğu görülürken, bunun konut satışlarını da etkileyeceği biliniyor.

Öte yandan, kredi faizlerindeki yüksek seyir ve bankacılık sektörü üzerindeki kısıtlamalar ve buna bağlı iştahsızlık devam ediyor.

Merkez Bankası EVDS sisteminde TÜİK ve TCMB bilgileri ile satış ve fiyatların konut fiyatları ile ilişkisi bu şekildedir.

Konut kredisi faizleri ile konut fiyatları arasındaki ilişki bu şekilde görülürken,

Konut satışları ve kredi faiz oranları da grafiksel olarak daha ilişkili görünmektedir.

2010’dan 2022 sonuna kadar düzeltilmiş konut fiyatlarında Türkiye ilk sırada yer alıyor.

Nominal bazda Türkiye 2023’ün ilk çeyreğinde liderliğini bırakmadı ve en yakın rakibini geride bıraktı.

Sosyal medyada bu bilgilere yapılan yorumlar gecikmez.

ev fiyatlarının artması,

Kira sınırlamasının satışlara etkisi ne olacak?

Mevduat oranları ve yatırım getirileriyle

Konut sektöründeki sıkıntıların artıp artmayacağı

Zaman bize gösterecek.

Sizce bu konut fiyatları ne olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu