Ekonomi

Avrupa’nın ilk düzenlemeye tabi euro destekli stablecoin’i piyasaya sürüldü

Investing.com – Finlandiya merkezli Membrane Finance bu hafta euroile bire bir oranında desteklenen istikrarlı bir kripto varlığının piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

EUROe adlı sabit kripto varlık, şirketin Finlandiya Mali Denetleme Kurumu tarafından verilen bir işletme lisansına sahip olması nedeniyle Avrupa Birliği içinde düzenlenen ilk sabit varlık olarak piyasaya sürüldü.

Membrane Finance, bahisle ilgili yaptığı açıklamada, euro destekli kripto varlığını, klasik finans sistemindeki yüksek maliyetlerin neredeyse sıfıra indirilmesi ve ödemelerin gecikmeden yapılması konusunda bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Membrane Finance CEO’su Juha Viitala, düzenlemeye tabi kripto varlıkları EUROe ile Avrupa vatandaşlarının merkezi olmayan finansı benimsemesine yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi. EUROe, başlangıçta Ethereum varlığa dayalı bir varlık olarak piyasaya sürülecek. Önümüzdeki dönemlerde kripto varlığın diğer katman-1 Blockchain ağlarında da işlem yapması hedefleniyor.

Circle ve Tether ayrıca euro sabitlenmiş kripto para birimlerine sahiptir.

Benzer bir çabayla, geçen yıl Haziran ayında ABD’li stablecoin ihraççısı Circle, euro destekli sabit varlık Euro Coin’i (EUROC) çıkardı. O sırada Circle, EUROC için rezerv para birimi olan Euro’nun ABD bankası Silvergate Bank’ta tutulduğunu bildirdi.

Kripto pazarlarındaki en büyük sabit kripto para birimi olan USDT’nin ihraççı şirketi Tether’in de euro destekli sabit kripto para birimi var. Fakat bağSüreçlerin yükü dolar ve muadili yatırım çalışmalarıyla desteklenen USDT’de.

Sabit kripto para bölümü son yıllarda tüm ülkelerin yakından takip ettiği bir segment. Ülkeler, kripto şubesini düzenleme girişimlerinde sabit kripto varlıklarını başka bir çerçevede düzenlemek istiyor. Öte yandan dijital euro da Avrupa Birliği’nin gündeminde. Şu anda dijital euro için çalışmalar devam ederken, dolaşıma girip girmeyeceği konusunun yıl sonunda netleşmesi bekleniyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu