Haber

BAKAN VARANK: ULUSAL YAPAY ZEKA EKOSİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEKTE KARARLIYIZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugün olduğu gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerine çözüm ortağı olma şansı oluşturacağız. Biz konsorsiyumlarımızı teşvik etmekte, teknoloji üretimini desteklemekte ve böylece ulusal yapay zeka ekosistemini güçlendirmekte kararlıyız” dedi.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından birinci sefer açılan “Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı” sonucunda desteklenmeye kıymet bulunan projeler, bugün düzenlenen imza merasimiyle açıklandı. İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) gerçekleştirilen imza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile iş dünyasından temsilciler katıldı. Proje için başvuruda bulunan 22 konsorsiyumdan 10’unun projesinin kabul edildiğinin açıklandığı merasimde, açılış konuşması yapan Prof. Dr. Hasan Mandal bu davetle bilgiyi üreten, bilgiyi geliştiren ve bilgiyi kullanan kurumların bir ortada olacağı bir yapı olmasını istediklerini belirtti. Mandal, tüm firmalara müteşekkir olduğunu vurgulayarak yeni bir iş modeli denediklerini ve çalışması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

“YEPYENİ BİR DESTEK MODELİ OLARAK YAPAY ZEKA EKOSİSTEM ÇAĞRISINI BAŞLATTIK”Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, “Ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşabilmek için ilk önce yapay zeka teknolojilerine yön verecek nitelikli insan kaynağına yatırım yapıyoruz. 2025 yılına kadar bu alandaki istihdamın en az 50 bine ulaşmasını istiyoruz” dedi. Kamu, sanayi, akademi ve teşebbüsçüler ortasındaki çok paydaşlı iş birliğini en üst düzeyde gerçekleştirmek gerektiğini belirterek tüm paydaşları tıpkı anda harekete geçirecek yeni bir yaklaşıma muhtaçlık olduğunu tespit ettiklerini tabir etti. Bu yıl yesyeni bir takviye modeli olarak Yapay Zeka Ekosistem Davetini başlattıklarını belirten Varank, “Bu davetimizi başkalarından ayıran en değerli özellik ise sahip olduğu takviye modeli. Bu takviye modelinde bir tarafta yapay zeka tahlillerine gereksinim duyan bir şirket var. Biz onu müşteri kurum olarak tanımladık. Öbür tarafta ise muhtaçlık duyulan tahlili geliştirecek teknoloji sağlayıcısı olarak tanımladığımız KOBİ ve üniversite üzere ortaklar var. Bu takviye modeliyle, yapay zeka tahlillerine gereksinim duyan şirketlerimizin, teknoloji sağlayıcıları ve süreç boyunca kendilerine eşlik edecek TÜBİTAK Yapay Zeka Enstitüsü ile konsorsiyum oluşturmalarını istiyoruz. Yapay Zeka Enstitümüz adeta ekosistemi harekete geçirecek bir katalizör vazifesini üstlenmiş olacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİNE TAHLİL ORTAĞI OLMA BAHTI OLUŞTURACAĞIZ”

Bu projelerin ticarileşmesi ve en kısa müddette özel kesimin kullanımına taşınmasının en temel öncelikleri olduğunu belirten Varank, “Bu doğrultuda duyurduğumuz davetimize başvurup desteklenmeye hak kazanan 10 konsorsiyumun temsilcileri ortamızda. Ben her birini hakikaten tebrik ediyorum” biçiminde konuştu. Varank, “Bugün olduğu gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerine çözüm ortağı olma şansı oluşturacağız. Biz konsorsiyumlarımızı teşvik etmekte, teknoloji üretimini desteklemekte ve böylece ulusal yapay zeka ekosistemini güçlendirmekte kararlıyız” dedi. Konuşmasında CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Newyork’a ve İngiltere’ye gitmesine de değinen Varank, “İngiltere’ye kadar gitmenize gerek yok, Newyork’a kadar gitmenize kadar gerek yok. Gelin Türkiye’deki kuluçka merkezlerini ziyaret edin” dedi. Varank’ın konuşmasının akabinde projeleri kabul edilen konsorsiyumlar ortasında, kurum temsilcilerinin de iştirakiyle çeşitli muahedeler imzalandı.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu