Haber

Bilim adamları sabah egzersizinin kilo vermede daha etkili olduğunu ortaya çıkardı

İsveçli bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, kilo vermek için antrenman yapmanın en etkili zamanının sabah olduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere merkezli MyLondon sitesinin haberine göre Proceedings of the National Academy of Sciences’ta (PNAS) yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre bilim insanları sabah egzersizlerinin kilo vermede daha etkili olduğu sonucuna vardı.

Araştırma kapsamında bilim insanları, insanlarda sabah antrenmanına tekabül eden “aktif erken dönem” olarak bilinen dönemlerde ve dinlenme dönemlerinde farelerin yoğun tempolu antrenman sonrası vücut yağ oranlarını inceledi.

Çalışmada ilahiyat konusunun beslenmeden bağımsız olarak ele alındığına dikkat çekildi.

Çalışmanın sonuçlarına göre, aktif döngü eğitimi farelerin metabolizmasını daha fazla hızlandırdı.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden Prof. Juleen Zierath, “Sonuçlarımız, sabah egzersizinin metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakmada akşam egzersizinden daha etkili olabileceğini gösteriyor. Bu doğruysa, bu aşırı kilolu insanlar için önemli bir bulgu olabilir” dedi. terimleri kullandı.

Araştırmacılar tıpkı insan vücudundaki biyolojik saatin işlevi gibi günün farklı saatlerinde yapılan antrenmanların da metabolizma üzerinde farklı etkileri olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu