Haber

BM Kahovka Barajı’nı vurduktan sonra sel uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM), Kahovka Barajı’nın çarpmasının ardından ekiplerin hasar tespiti için Herson bölgesine gittiğini belirterek, “Su seviyesi yükselmeye devam ediyor, daha çok köy ve kasabayı su bastı. Durum daha da kötüleşebilir.” uyardı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili güncel gelişmeleri aktardı.

Dujarric, insanların temel hizmetlere erişiminin zor olduğuna ve barajın vurulmasının ardından sel nedeniyle sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğine işaret ederek, “En büyük endişelerimizden biri suya erişim. Binlerce kişi içme suyu ve içme suyu için Kahovka Barajı’na bağlı. su seviyesi çok hızlı düşüyor.” söz konusu.

Dujarric, BM’nin afetten etkilenen insanlara acil yardım ulaştırmak için aralıksız çalıştığını, insani yardım kuruluşlarının da Herson bölgesindekilerin tahliye ve yeniden yerleştirilmesine yardım ettiğini belirtti.

BM kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından ekiplerin sahada incelemelerde bulunduğunu belirten Dujarric, “Su seviyeleri yükselmeye devam ederek daha fazla köy ve kasabayı sular altında bıraktı. Durum daha da kötüleşebilir.” söz konusu.

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde Rusların kontrolündeki Kahovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ne dün bombalar isabet ettiği duyurulmuştu. Bölgenin sel nedeniyle büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu açıklandı. Ukrayna ve Rusya, barajın düşmesiyle ilgili olarak birbirlerini suçlayan açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu