Haber

Charlie Hebdo karikatürü sanatçı ve yazarlardan tepki gördü

Fransa’nın haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Türkiye’de yaşanan deprem felaketini konu alan karikatürüne Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda yazar ve sanatçı tepki gösterdi.

Kahramanmaraş depremi: “Türkiye’de bir deprem. Tank göndermeye gerek yok.” Yazısıyla bunu paylaşan dergi, sosyal medya hesaplarından tepkiler aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Modern barbarlar! Kin ve nefretinizde boğulun” dedi. Şair ve sunucu Dursun Ali Erzincanlı paylaşımında, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi eski Başkanı merhum Aliya İzzetbojeviç için “Bunu unutma evlat. Batı hiçbir zaman medeni olmadı ve bugünkü refah, süregelen sömürgecilik, kan… döktü, döktüğü gözyaşı ve neden olduğu acı.” heyet.” sözlerini paylaştı.

Oyuncu ve şarkıcı Murat Boz, dergiye Fransızca yanıtında depremde masum insanların, çocukların ve bebeklerin hayatını kaybettiğinin altını çizerek, bu acıyla dalga geçilmesine büyük tepki gösterdi.

Yönetmen, senarist, şarkıcı ve oyuncu Mahsun Kırmızıgül “Bu nasıl bir soytarılık, bu nasıl bir zihniyet. Allah kahretsin. İnsanlık gerçekten öldü.” Oyuncu Demet Özdemir yorumunu yaparken “Şaka mı bu? Sen kalpsizsin! İnsan olmak ne kadar değerli bir erdem” dedi. sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“Mizah değil, aptallık, kötülük”

Yönetmen Ümit Ünal, “Yıllardır ‘Her şeyin şakası yapılır’ dedi. diyen biri olarak, insan onurunun bir sonu olduğunu ve bunun üstesinden gelinemeyeceğini hayal ettim. Ama bu adamlar onu da aşıyor. Mizah değil, aptallık, kötülük.” ifadeleri kullandı.

Yunanistan asıllı İngiliz Müslüman araştırmacı Hamza Andreas Tzortzis de karikatüre tepki göstererek şunları yazdı:

“Bu, laik Fransa’da medeniyetin ölümüne bir örnek. Kutsal olan tek şeyin kutsalın reddi olduğu yerde. Egonun tanrılaştırılması. Laik Fransa, haysiyetin ölümünü temsil ediyor, bizi insan yapan şeyin ölümünü simgeliyor.”

ABD’li yazar Omar Suleiman, “Artık tanklara ihtiyaç yok” dedi. sözleriyle tepki gösterdi.

Küstah paylaşıma tepki gösterenler arasında doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Fettah Can, Damla Sönmez, Ozan Akbaba, Ali Form, Suna Yıldızoğlu ve İsmail Baki Tuncer de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu