Ekonomi

Çin Enerji Yatırım Şirketi Temiz Enerji Kapasitesinde Önemli Başarıya Ulaştı

PEKİN, 4 Eylül (Xinhua) — Dünyanın en büyük kömür yakıtlı enerji üretim devi China Power Investment Corporation (China Energy), temiz ve yenilenebilir enerji kapasitesinde değerli başarılar elde ettiğini duyurdu.

Şirketin açıklamasına göre China Energy’nin toplam kurulu temiz enerji kapasitesi, ağustos sonu itibarıyla 100,14 milyon kilowatt’a ulaşarak, daha temiz enerji kaynaklarına geçişte önemli bir eşiği aştı.

Açıklamada, enerji devinin toplam kurulu elektrik kapasitesinin 303,49 milyon kilovat gibi benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığı belirtildi.

Şirketin verileri, China Energy’nin toplam şura kapasitesindeki saf ve yenilenebilir enerji payının, ağustos ayı sonundaki prestijde yıllık ortalama 2,7 puanlık artışla yüzde 33 gibi etkileyici bir artış gösterdiğini gösterdi. Bu rakam 2020’de yüzde 25,8’di.

Şirket, China Energy’nin kömür yakıtlı enerji kapasitesinin şu anda 203,34 milyon kilovat, rüzgar enerjisi kapasitesinin ise 55,46 milyon kilovat olduğunu ve her ikisinin de büyüklük açısından küresel düzeyde en üst sıradaki yerlerini koruduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu