Ekonomi

Çin’in doğal taş hasreti sona eriyor

İZMİR (İGFA) – Doğal taş kesiminde dünyanın en büyük fuarı olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, 5-8 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında doğal taş alanında büyük bir buluşmaya ev sahipliği yapacak. Xiamen Fuarı’na Türkiye’den 60 ihracatçı firma katılıyor. 22 ülkeden 1.300 firmanın katılacağı fuarda yabancı katılımda Türk doğal taş ihracatçıları lider konumda olacak.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, uzun yıllardır olduğu gibi Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda da Türkiye Milli Katılımını düzenleyecek.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Çin’de pandemi izlerinin tamamen ortadan kalktığını, karantinanın sona erdiğini ve Çin’in beklentileri aşarak 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4,5’lik bir büyüme yakaladığını belirterek, Türk doğal taş sektörü son 20 yılda ağır ticari bağlar kurmuştur. Uzun bir aradan sonra Çinli ithalatçılarla bir gelecekleri olduğu için mutlu olduklarını söyledi.

Türk doğal taş sektörünün 2013 yılında Çin’e 981 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaştığını kaydeden Alimoğlu, “İlerleyen yıllarda Çin’de doğal taş stoklarının artması, inşaat sektöründeki yavaşlama ve son olarak pandemi nedeniyle, 2022 yılında Çin’deki doğal taş ihracatımız 419 milyon dolara ulaşacak. ne kadar geriledi. Çin, pandemiyi atlattı ve ekonomide eski günlerine dönme eğiliminde. Çin ekonomisindeki toparlanmanın Türk doğal taş bölümünün ihracat rakamlarına olumlu yansımalarını bekliyoruz. Çin’e ve dünyanın her yerinden alıcılara doğal taş ihracatımızı artırmaya teşvik edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu