Haber

Çin’in Sanayi Üretimi Arttı, Ekonomik Toparlanma Devam Ediyor

BEİJİNG, 15 Kasım (Xinhua) — Salı günü yayınlanan resmi bilgilere nazaran, Çin’in sanayi üretimi, yüksek teknolojili imalat sektörünün güçlü performans kaydetmesiyle Ekim ayında artmaya devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan datalara nazaran, kıymetli bir ekonomik gösterge olan Çin’in katma değerli sanayi üretimi Ekim ayında yıllık yüzde 5 arttı ve bu oran üçüncü çeyreğe göre 0,2 yüzde puan yükselmiş oldu.

Büro, karmaşık bir uluslararası durum ve Kovid-19’un lokal yine ortaya çıkışları üzere birçok zorluğa karşın, ülkenin büyüme yanlısı siyasetleri uygulama uğraşlarını artırmasıyla Çin iktisadının Ekim ayında istikrarlı toparlanma eğilimini sürdürdüğünü söyledi.

Veriler, madencilik dalının üretiminin geçen ay yüzde 4, imalat bölümünün üretiminin ise yüzde 5,2 arttığını gösterdi.

Özellikle, yüksek teknolojili imalat kesimi, üretimde geçen ay yüzde 10,6’lık artışla, güçlü bir büyüme ivmesi kaydetti ve bu oran Eylül ayına göre 1,3 yüzde puan artmış oldu.

Ekim ayında otomobil üretimi yüzde 18,7’lik keskin bir artış kaydederken, elektrikli makine ve teçhizat imalat kesiminin üretimi yıllık yüzde 16,3 arttı.

Mülkiyete nazaran dağılıma bakıldığında, kamu iktisadi teşebbüslerinin üretimi Ekim ayında yüzde 4,4 artarken, özel bölümün üretimi yüzde 3,1 arttı.

Büro, memleketler arası ortamın daha karmaşık ve vahim hale gelmekte olduğunu ve yurtiçi ekonomik toparlanmanın şimdi sağlam olmadığını belirterek, en yeterli büyüme sonuçlarını elde etmek için daha fazla efor gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Büro, Çin’in etkin talebi genişletmek, arz yönlü yapısal reformu derinleştirmek, piyasa varlıklarının canlılığını artırmak ve toparlanma ivmesini daha da pekiştirmek için çalışacağını da sözlerine ekledi.

Sanayi üretimi verisi, her birinin yıllık ana faaliyet cirosu en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,84 milyon ABD doları) olan büyük işletmelerin faaliyetlerini ölçmek için kullanılıyor.

Verilere göre, ilk 10 ayda Çin’in sanayi üretimi yıllık yüzde 4 artarken, bu oran birinci üç çeyreğe nazaran 0,1 yüzde puan yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu