Haber

Depremde son durum nedir? Depremde kaç kişi hayatını kaybetti, kaç kişi sahadaydı? İşte depremle ilgili son detaylar!

Depremde son durum nedir? Sorusu, güncel deprem bilgisi arayan kişiler tarafından arama motorlarında sorgulanmaya devam ediyor. Kahramanmaraş’ta önceki gün meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından 10 ilde büyük yıkım yaşandı. Yıkım sonrası depremde son durum nedir? Depremde kaç kişi hayatını kaybetti, bölgede kaç kişi var? İşte depremle ilgili son detaylar!

DEPREMDE SON DURUM NEDİR?

Tüm havalimanlarının kullanılmaya başlandığını belirten Oktay, özellikle Adana Havalimanı’nın lojistik anlamda çalışmaları hızlandırdığının altını çizdi. Oktay, bugün 36 helikopter ve çok sayıda uçağın bölgede olduğunu, deprem bölgelerinde sadece karadan değil havadan da çalışmaların yapıldığını, gece görüşlü 16-17 helikopterin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

DEPREMDE CAN KAYBI NE KADAR?

AFAD’dan yapılan son açıklamada, “SAKOM’dan alınan bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde; Şu an itibariyle 37,11 vatandaşımız hayatını kaybetti, yaralandı.” ifadeler yer aldı.

DEPREM YERİNDE KİMLER ÇALIŞIYOR?

Dün akşam süreçle ilgili bilgi veren Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, deprem bölgesinde 4 bin 794 iş makinesinin bulunduğunu, arama kurtarma ekiplerine yurt dışından 3 bin 251 kişinin katıldığını belirtti. Oktay, yurt dışından 2 bin 400 civarında arama kurtarma görevlisinin geleceğini bildirdi. Oktay, Türkiye’den bölgeye 1500’e yakın ilave arama kurtarma ekibi göndereceklerini bildirdi. Tüm birimlerden toplam 60 bin 218 kişinin sahada görevlendirildiğini belirten Oktay, “Bütün arkadaşlarımız gece gündüz 24 saat esasına göre sahada çalışmalarını sürdürüyor.” Söz konusu.

100 MİLYAR LİRALIK KAYNAK ATANDI

İlk aşamada acil yardım ve destek faaliyetleri için kurumlara 100 milyar liralık kaynak ayrıldı. Sağlık teşkilatında bine yakın ambulans, 241 UMKE ekibi ve 2 ambulans uçağı olmak üzere toplam 5 bin sağlık personeli bölgeye sevk edilirken, TSK’ya bağlı gemi, uçak ve helikopterlerle ekipman ve işçi nakilleri yapılıyor.

YARALILAR BAŞKA ŞEHİRLERE SEVK EDİLİYOR

Enkaz altından çıkarılan yaralılar, bölgedeki ilk müdahalelerinin ardından Mersin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdumuzun diğer bölgelerindeki hastanelere sevk edilerek tedavi ediliyor.

OKULLAR TATİL Mİ?

Ülke genelindeki okullarda 13 Şubat’a kadar, afet bölgesindeki okullarda ise 20 Şubat’a kadar ortaokullara eğitim verildi. Tüm uygun kamu binaları mağdurların barınma ihtiyaçları için tahsis edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu