Haber

Erzincan’da hafızlık eğitimini tamamlayan 160 öğrenci icazetlerini aldı

Erzincan’da hafızlık eğitimini tamamlayan 160 öğrenci icazet merasiminde belgesini aldı.

İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında tahsil gören ve hafızlığını tamamlayan 74 erkek öğrenci için Terzibaba Camisi’nde, 86 kız öğrenci için müftülüğün konferans salonunda icazet merasimi düzenlendi.

Ayasofya Camii İmam Hatibi hafız Bünyamin Topçu ile Mihrimah Sultan Camii Müezzini Bilal Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Terzibaba Camisi’ndeki merasimde, hafız öğrenciler de Kur’an-ı Kerim’den müddetler okudu.

Diyanet İşleri Lider Yardımcısı Burhan İşliyen, merasimde yaptığı konuşmada, hafızlık seyahatinin sabır ve fedakarlıklar gerektirdiğini söyledi.

Hafızlık hocalığının güç ve meşakkatli olduğunu tabir eden İşliyen, şöyle konuştu:

“Hafızlık hocalığı maaş karşılığında yapılacak bir meslek değildir. Hafızlık hocalığı bir hekimlik üzeredir. Hafızlık hocalığı arkeolojik hafriyat yapan bir sanatkarın göstermiş olduğu hassasiyetten daha fazla hassasiyet isteyen yetenekli bir ustalık gerektirir. Hafızlık hocalığı sabır gerektirir. Hafızlık hocalığı güler yüz, disiplin gerektirir. Hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu çocuklarımıza ve bütün ümmetin gençlerine dua edelim. Zira ümmetin gençlerini sokakta, caddede, ekranın başında, başına oturdukları birkaç inçten ibaret bir telefon ekranının tuşlarına dokunurken neyin beklediğini, hangi çıkamayacakları dünyaya dalacaklarını, hangi kirlerin gözlerini kirlettiğini, hangi kirlerin kalpleri ve zihinlerine müptela olduğunu bilme imkanına sahip değiliz.”

Vali Mehmet Makas ise 600 seneden fazla İslam’a sancaktarlık yapmış bir millet olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Türk denildiği vakit öbür bir din akla gelmeksizin Türk eşittir Müslüman şiarıyla, gözüyle bakılmış bir millettir. Aslında bugünkü görüntü, bu milletin tekrar dirilişi, kutlu yürüyüşüne bir kilometre taşı olarak işlenecek bir gün. Bu memleket o denli günler geçirdi ki Kur’an eğitimini sekteye uğratmak için devşirme olan beşerler ellerinden geleni gerilerine koymadılar ancak güneş balçıkla sıvanmıyor. Efendisinden dua almış bu aziz millet silkelendi, tekrar kendine geldi. Kutlu yürüyüşüne devam etmek ismine bugün hafızlar yetiştiriyor. “

Konuşmaların akabinde Vali Makas, İşliyen, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır ile Vilayet Müftüsü Burhan Çakır, hafızlara evraklarını ve ikramlarını takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu