Ekonomi

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, beyan edilmeyen mücevherlerle ilgili ifade verdi

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 2021’de Suudi Arabistan’a yaptığı bir ziyaretten dönüşünde bulunan beyan edilmemiş 3,2 milyon dolarlık mücevher hakkında polise ifade verdi.

Bolsonaro’nun eski bakanlarından ve yakın arkadaşı Fabio Wajngarten, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bolsonaro, Federal Polis tarafından kendisine yöneltilen tüm suçlamalarla ilgili soruları çok sakin bir şekilde yanıtladı. İddialara ışık tutmak için harika bir fırsattı.” terimini kullandı.

Bolsonaro’nun avukatları tarafından yapılan açıklamada, müvekkillerinin herhangi bir hukuka aykırı eylemde bulunmadığı ileri sürülerek iki takım ziynet eşyasının bir kamu bankasına yatırıldığı bildirildi.

Maliyeti 100 bin dolar ile 75 bin dolar arasında değişen ikramları eski Başkan Bolsonaro’nun devlete teslim etmek zorunda kaldığı paylaşıldı.

Bolsonaro’nun başkent Brasilia’daki Federal Polis merkezindeki sorgusunun yaklaşık 3 saat sürdüğü kaydedildi.

Mücevherlerin iadesi için 5 gün

23 Mart’ta Brezilya hükümeti, Bolsonaro’ya 2021’de Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretten dönüşünde keşfedilen beyan edilmemiş 3,2 milyon dolarlık mücevherleri iade etmesi için beş iş günü süre vermişti.

Bolsonaro usulsüzlük olmadığını savundu

3.2 milyon dolar değerindeki mücevherler, Bolsonaro’nun Suudi Arabistan’dan dönüşünde Sao Paulo Guarulhos Havalimanı’ndaki mürettebatından birinin sırt çantasında bulundu.

Brezilya’daki kongre baskını “tahrik” suçundan soruşturma altında olan Bolsonaro, 30 Aralık 2022’de ayrıldığı ABD’den 30 Mart’ta ülkesine döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu