Teknoloji

İlk 10 kripto para borsasının yıllık işlem hacmi 34 trilyon doları aştı!

Yeni yılın ilk ayı kripto para ekosisteminde 2023 yılına ilişkin değerlendirmelerin netleştiği ay oldu. Kripto Para Borsaları 2023 Yıllık Raporu, ekosistemdeki merkezi ve merkezi olmayan borsaların karnesini de ortaya çıkardı. Rapora göre en büyük 10 kripto para borsasının 2023 işlem hacmi 34,26 trilyon dolar olarak kaydedildi.

2024 yılını spot Bitcoin ETF’nin onayıyla karşılayan kripto para ekosisteminde, 2023 yılında en çok tercih edilen merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsaları hakkında bilgiler de netleşti. TokenInsight tarafından yayınlanan 2023 Yıllık Kripto Para Borsaları Özeti, kripto para ekosisteminin çok büyük olduğuna dikkat çekerek, pazar payı açısından en büyük 10 borsanın pazarın %95’ine hakim olduğunu gösterdi. Ayrıca raporda, merkezi borsalardan (CEX) 2023 yılında gerçekleşen işlem hacminin toplamda 34,26 trilyon olduğu ortaya çıktı. Dünya çapında 14 milyondan fazla kullanıcının tercih ettiği küresel kripto para borsası Gate.io, kripto para yatırımcıları tarafından listelenen ve ticarete açılan proje sayısı açısından rekor kırdı.

2023’te 362 kripto para listelendi

Rapora göre 2023 yılı boyunca spot ticarette pazar payını artırmayı başaran kripto para borsası Gate.io, 2023 yılında listelenen 362 yeni kripto para projesiyle platformda spot piyasada alınıp satılan kripto para sayısını 1.871’e çıkardı. Borsa bu rakamla en yakın rakibine göre 2,5 kat daha fazla proje listelemeyi başardı ve kullanıcılarına listenin en altında yer alan borsaya göre 8 kat daha çeşitli bir yatırım ortamı sunmayı başardı.

Gate.io’nun 2023 yılında ulaştığı listeleme hacminin dikkat çekici olduğunu vurgulayan Gate.io Global Büyüme Müdürü Kafkas Sönmez, “14 milyondan fazla kullanıcıya daha fazla yatırım seçeneği sunmak için titiz operasyonlarımız ve listeleme ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalıştı. Gate.io’nun diğer kripto para borsalarının Launchpad’lerinden farklı olan Startup platformunun da bu rekorda büyük etkisi var. Yenilikçi, gelişmiş ve değer vaadeden kripto para projelerini yatırımcılara mümkün olan en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Diğer platformlardan daha fazla yatırım aracı sunar

Kripto, blockchain ve Web3 ekosisteminin her geçen gün farklı iş alanlarını kapsayacak şekilde genişlediğini kaydeden Kafkas Sönmez, “Mesela platformların yerel tokenlarının yanı sıra yatırım ve sigorta alanlarını da bir araya getiren bir projeyle karşılaşabiliriz. Web3 tabanlı bir sosyal ağ yaklaşımıyla oluşturulmuştur. Proje kurucuları, teknik dokümantasyon, token dağıtımı, bütçe ve toplam arz gibi birçok faktörü değerlendirerek gerçekleştirdiğimiz inceleme süreçlerinin ardından yeni dijital varlığı alım satıma açıyoruz. Gate.io’da hem bireysel yatırımcılar hem de kripto geliştirici personeli birkaç adımda listelenmek için başvuruda bulunabilir. “Listelediği projeler itibarıyla bölümündeki tüm merkezi borsaların önüne geçen Gate.io olarak yatırımcıların trendleri hızlı bir şekilde yakalamasını sağlıyor, bir yandan da borsalarla daha yakın etkileşimler kurabiliyoruz. geliştirici topluluğu.”

“Türk lirası işlem çiftinde listelenmemiz artacak”

Proje listelemeyi rekabetçi bir kaldıraç olarak gördüklerini ve pazar paylarının artmasında önemli bir rol oynadığına inandıklarını belirten Gate.io Global Büyüme Müdürü ve Gate TR CEO’su Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı: “Biz de bu stratejiyi uyguluyoruz. yerel pazarlara ulaşmak. Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda listeleme bazlı büyümeyi ve yeni kullanıcı kazanımının bir kısmı için yatırım araçlarının çeşitliliğini artırmayı önemsiyoruz. 2023 yılı sonu itibarıyla TRY işlem çiftinde listelenen kripto paraların sayısı 150’yi aştı. 2024 yılında bu sayı daha da artacak. Hatta Ocak ayında TR Gate’de STARL, ASTRA ve DODO olmak üzere üç proje listelenmişti. TRY işlem çiftindeki platform. Türk yatırımcılar, Gate TR aracılığıyla gelecek potansiyeli olan projelere Türk lirası ile kolaylıkla yatırım yapabiliyor. Yeni yılda da bu yaklaşımımızı korumaya ve Gate.io ekosistemini genişletmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu