İş

Japonya’nın hizmet sektörü güçlü talep nedeniyle Ocak ayında arttı

Japonya’nın hizmet sektörü, güçlü talep ve zayıf yen nedeniyle Ocak ayında önemli bir büyüme kaydederek Eylül ayından bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yaklaşık %70’ini oluşturan hizmet sektörü, özellikle üreticilerin durgun küresel talep nedeniyle zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemde, ülke ekonomisini desteklemede önemli bir faktör olmuştur.

S&P Global Intelligence tarafından yayınlanan nihai Jibun Bank Hizmetleri satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Aralık ayındaki 51,5 seviyesinden Ocak ayında 53,1’e yükseldi. Bu artış sektörde üst üste 17. aydaki büyümeyi temsil ediyor. Ocak ayı rakamı yalnızca 52,7 olan ön tahminin üzerine çıkmakla kalmadı, aynı zamanda genişlemeyi daralmadan ayıran 50,0 eşiğinin de üzerinde kaldı.

Ocak ayında ticari faaliyetlerdeki artış güçlü talebe ve yendeki değer kaybına bağlanabilir. Yeni işlerdeki büyüme son dört ayın en yüksek noktasına ulaştı. Ayrıca, iç turizmdeki, özellikle de hava yolculuğundaki artışın desteğiyle, yeni ihracat işleri Ağustos ayından bu yana ilk kez arttı.

Girdi enflasyonunun son üç ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan yüksek yakıt ve personel maliyetlerine rağmen şirketler bu maliyet artışlarının bir kısmını yansıtmayı başardı. İşletmelerin talep ettiği fiyatlar geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana en hızlı şekilde arttı.

Ticari güven de olumlu sinyaller vererek önümüzdeki 12 ay boyunca Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Buna ek olarak, hem imalat hem de hizmet faaliyeti rakamlarını içeren bileşik PMI Aralık’taki nötr 50,0 seviyesinden Ocak ayında 51,5’e yükseldi ve bu da ekonomideki genel genişlemeye işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu