Ekonomi

Makine ihracatı ilk 4 ayda 9,2 milyar dolar

İSTANBUL (İGFA) – Makine imalat sanayi konsolide verilerine göre yılın ilk 4 ayı sonunda Türkiye’nin serbest bölgeler dahil toplam makine ihracatı yüzde 7,4 artarak 9,2 milyar dolara ulaştı. Öte yandan, bu yıl resmi tatil nedeniyle eksik gün çalıştığı Nisan ayında bölümün ihracatı, 2022’nin aynı ayına göre yüzde 7,0 azaldı.

Rusya’ya ihracatını 3 kat, Ukrayna’ya ihracatını 4 aylık sürede ikiye katlayan makine üreticileri, Almanya ve ABD’ye toplam 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, yılın ilk üçte birinde elde edilen bu sonuçların, yıl başındaki hesaplarıyla örtüştüğünü belirterek, önümüzdeki yıllarda artan belirsizlikleri geride bırakacağımız zamanları sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. seçim gündemi.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, faizlerin bazı bölgelerde dolar bazında yüzde 8’lere çıktığı bir ortamda birçok ülkenin makine imalatı ve dış ticaretin daralmasını beklediğine dikkat çekti. Genelleme yapmayacağız. Her geçen gün çeşitlenen ürün ve teknoloji seviyemiz ve kriz zamanlarında güvenilir tedarikçi olabilme yeteneğimizle bu yılı rakiplerimizden çok daha verimli kapatacağız.”

kuluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu