Haber

Meteoroloji uyardı, bu 15 ilin sakinleri dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinde orta ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, (Elazığ hariç) Doğu Anadolu bölgesi ve Kilis civarı yerel olmak üzere sağanak yağışlı, Gaziantep ve Adıyaman. ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısında ve Muğla, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu’nun Batısı ve Güneydoğu Anadolu’da toz taşınması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YEREL FIRTINA YAĞMURU UYARISI:Yağışların İç Ege ve Akdeniz çevreleri ile Muğla, Eskişehir, Ankara, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, sel, yerel dolu, yıldırım, kasırgalar ve ulaşımda aksamalar.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI:Rüzgarın Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli ve güneyli kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden, rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. oluşabilecek olumsuz durumlardır.

15 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KOD

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Muş, Sivas, Tokat, Tunceli, Van ve Yozgat için sarı, Adan ve Mersin için turuncu kodlu uyarı yayınladı.

Sarı kod uyarısı nedir?:Hava potansiyel olarak tehlikelidir: Öngörülen meteorolojik olay olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik modellerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Turuncu uyarı kodu nedir?: Hava tehlikeli: varsayılan meteorolojik olay sık görülmez. Hasar ve kayıplar mümkündür. Çok dikkatli olunmalı, güncel meteorolojik şartlar ve tahminler takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu