Yaşam

Netflix Dizisi “1899”un Çalıntı Olduğu İddia Edildi!

Netflix’in 2017 yılında yayınladığı bilim kurgu dizisi Dark, konsepti ve bilhassa senaryosuyla büyük bir beğeni toplamıştı. Diziyle birlikte ismini tüm dünyaya duyurmayı başaran yaratıcı grup, geçtiğimiz günlerde tekrar Netflix’te “1899” isimli yeni bir diziyle daha karşımıza gelmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde 1899 dizisi hakkında çarpıcı bir tez ortaya atıldı. Brezilyalı müellif Mary Cagnin, 1899 dizisinin; kendisinin yıllar evvel yayınladığı çizgi romanından çalıntı olduğunu öne sürdü.

  • SPOILER UYARISI: 1899’u şimdi izlemenler için bu içerik SPOILER niteliği taşıyabilir.

1899, 6 yıl evvel yayımlanan çizgi romandan çalıntı olabilir:

Cagnin, Twitter’da yaptığı paylaşımda çizgi romanı ve dizi ortasında karşılaştırmaya yer verdi. Paylaşılan görsellerin kimileri, dizinin hakikaten de tam olarak çizgi romanın bir uyarlaması olduğuna işaret ediyordu.

Sözlerine “Şoktayım. 1899 dizisinin 2016’da yayınlanan çizgi romanım Black Silence ile aynı olduğunu öğrendim.” diyerek başlayan Mary, çizgi romanındaki piramit ve dizideki piramit tasvirini şöyle gösterdi:

Fakat tek benzerlik elbette bu değildi:

“Kara Piramit. Gemi/gemi içindeki ölümler. Çok uluslu ekip. Garip ve açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve ne zaman göründükleri… Hepsi orada.

Yazılan kurallar. Onları çağıran sesler. Gizemli ölümleri de dahil olmak üzere karakterlerin kişisel dramaları gibi ince olay örgüsü ayrıntıları…”

İyi de Netflix ya da üretimciler, bu çizgi romanı nasıl “çalmış” olabilir? Müellifin açıklaması şu formda:

“Merak ediyor olmalısınız: Bu nasıl mümkün olabilir? 2017’de Brezilya büyükelçiliği tarafından Avrupa’da çok ünlü ve tesirli bir memleketler arası fuar olan Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildim.

Panellerde bulundum ve Black Silence çizgi romanını sayısız yayıncıya ve daldaki insanlara dağıttım. Çalışmalarımın onlara ulaştığını hayal etmek sıkıntı değil.

Sadece fizikî çizgi romanı teslim etmekle kalmadım, birebir vakitte çevrilmiş versiyonun İngilizce olarak da sunulmasını sağladım.

Çok ağladım. Hayalim her vakit çalışmalarımla ulusal ve memleketler arası seviyede tanınmak olmuştur. Bu türlü bir şeyin olduğunu görmek nitekim kalbimi kırıyor. Brezilya’da işimizi göstermek ve bununla tanınmak için çok az fırsatımız olduğunu biliyoruz.

Birçok çizgi roman sanatkarının asla sahip olmadığı bir fırsata sahip oldum: çalışmalarımı memleketler arası bir izleyici kitlesine gösterebilmek. İnsanlara dersler verdim. Olay örgüsü hakkında konuşuldu. Bunu bölgedeki tesirli insanlara sundum. İş önemli.

Black Silence kısa bir çalışma, neredeyse bir kısa kıssa. Dizinin 12 saatlik uyarlamasında tüm bu “referansları” sulandırmak çok kolay lakin yarattığımın özü orada.”

Yazar, diziyi ve çizgi romanını herkesin karşılaştırması için yayınladı:

Mary, tüm bu kelamlarının akabinde doğrulamayı okuyuculara bırakmak için çizgi romanının dijital kopyasını da paylaştı. Çizgi romana bu kontağa tıklayarak ulaşabilirsiniz (106 sayfa PDF).

Yazarın açıklaması ses getirdi, fakat Netflix’ten hala açıklama yok:

Mary’nin toplumsal medyada yaptığı bu çarpıcı paylaşım, iki gün içinde 325 bin beğeni, 75 bine yakın Retweet ve 18 bine yakın alıntı Tweet aldı. Toplumsal medyada süratle deverana girmeyi başaran argümanlar hakkındaysa Netflix tarafından şimdi bir ses gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu