Haber

Özel Okul Ücretleri Arttıkça Öğrenciler Devlet Okullarına Geçiş Yapıyor

Eğitim-İş Edirne Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi Olcay Kısa, artan özel okul fiyatları nedeniyle öğrencilerin devlet okullarına yatay geçiş yapmaya başladığını söyledi. Partition, “Artan fiyatlarla şunu görüyoruz. Özel okullardan öğrenciler devlet okullarına geçmeye başladı. Kötüleşen ekonomik koşullarda bu eğilimin önümüzdeki günlerde daha da hızlanacağını düşünüyorum.”

Eğitim-İş Edirne Şube yöneticileri, özel okulların 2024-2025 eğitim öğretim yılı için velilerden talep ettiği okul fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şube Denetim Kurulu Üyesi Olcay Kol şunları söyledi:

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU İĞRENİN HIZLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

“Normalden fazlasını talep ediyorlar. Sonuçta bunlar ticari işletme. Bize kalsa özel okulların olmaması gerekirdi. Bu işi tamamen devletin kendisi halletmeli. Ayrıca Türkiye’de ebeveynler çocuklarına çok para harcıyor. öğrenci var ama eğitim sistemi öğrenci başına bu kadar para harcamıyor.Edirne Böyle bir şehirde bu kadar çok özel okulun olmasını da sorgulamak gerekiyor.Yeni yerleşim bölgesindeki sınıfların kalabalık olması daha önce velileri zorlamıştı. Özel okullara hatırlarsanız özel okullara giden öğrencilere öğrenci başına 3 bin lira destek veriyorlardı. Bu alışkanlık devam etti ama artan fiyatlar ile şunu görüyoruz; “Devlet okullarından devlet okullarına öğrenci geçmeye başladı. . Kötüleşen ekonomik koşullar dikkate alındığında bu eğilimin önümüzdeki günlerde hız kazanacağını düşünüyorum.”

“ÖĞRETMENLERE YAŞAMA ÜCRETİ VERMİYORLAR”

Eğitim-İş Edirne Şubesi Mali Sekreteri Erhan Toprak, şunları kaydetti:

“Özel okul fiyatları bu kadar artarken, özel okullarda çalışan öğretmenlerin fiyatlarının taban fiyat seviyesinde kalması komik. Velilerden böyle bir fiyat talep eden özel okul işletmeleri, çalıştırdıkları öğretmenlere makul ücretler ödemiyor. Yaşama ücreti. Bu büyük bir sorun.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu