Haber

Pakistan eski Başbakanı Khan, 19 Haziran’a kadar kefaletle serbest bırakıldı

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) genel başkanı Khan, duruşmalarına katılmak üzere Lahor’dan başkent İslamabad’a geldi.

Mahkeme, Han’ın yargılandığı 7 davada 19 Haziran’a kadar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Nisan 2022’de iktidardan düşen Han’a karşı açılan 90’dan fazla dava var.

Haziran 2022’de koalisyon hükümeti, Khan ve eşinin Al Kadir Üniversitesi’ni inşa etmek için Pakistan’ın en büyük emlak kralı Malik Riaz’dan pahalı büyük bir arazi parçası ve milyarlarca rupi satın aldıklarını iddia etti.

Ulusal Hesap Verebilirlik Bürosu (NAB), Khan’ın PTI hükümetinin Riaz ile bir mutabakat zaptı yaptığını ve bu anlaşmanın ulusal hazineye 239 milyon dolardan fazlaya mal olduğunu belirtti.

Aralık 2019’da Riaz, “kara para” soruşturmasının bir parçası olarak 239 milyon dolar değerinde mülk de dahil olmak üzere varlıkları Birleşik Krallık Ulusal Suç Dairesine devretmeyi kabul etti.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, İngiliz yetkililerin kara para aklamayla bağlantılı olarak Pakistan’a 239 milyon doları iade ettiğini, ancak Khan’ın parayı ulusal hazinede tutmak yerine Riaz’a verdiğini bildirdi. PTI şefi Han ise NAB tarafından ortaya atılan suçlamaların asılsız olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu