Haber

Sağlık Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, “Kovid-19 sürecinde 100 binden fazla vatandaşın ülkemize dönmek istemesi sağlık hizmetinde ve sosyal devlet olma anlamında Türkiye’nin dünyadaki konumunu göstermektedir.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda görüşmeleri devam eden Sıhhat Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekilleri kelam aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, dünyanın kent hastaneleri modelinden vazgeçtiğini savundu.

Sağlıkta dönüşüm programı ile hami hekimliğin tahrip edildiğini tez eden Bekaroğlu, sıhhatte dönüşümün en temel sıkıntısının özelleştirme olduğunu söyledi.

İktidarın yaptığı en hakikat şeyin “genel sağlık sigortası” uygulaması olduğunu lisana getiren Bekaroğlu, Türkiye’nin dünyanın en yaygın genel sağlık sigortasını kurduğunu, farklı sigortaları birleştirdiğini, önemli ve doğru bir şey yaptığını belirtti.

İktidarın, hastanelerde yatak ihtiyacı olmadığı halde şehir hastanelerine yöneldiğini ifade eden Bekaroğlu, “2021 sonuna kadar 29 milyar, 2022’de 27 milyar ayrılmış. 2023’te de kira ve hizmet bedeli olarak kent hastanelerine 46 milyar aktarılacak. Bu, esasen finanse edilmeyen sıhhat sistemini uygunca çıkmazın içine sokmuştur. Sıhhat finanse edilirken yapılan en önemli sorunlardan bir tanesi adaletsizliktir.” değerlendirmesini yaptı.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, şiddetin, kutuplaştırmanın, işsizliğin, yoksulluğun arttığı dönemlerde sağlıktan bahsetmenin çok zor olduğunu söyledi.

Türkiye nüfusunun yarısının asgari ücretle geçindiğini, insanların evlerinde içme suyu problemi yaşadığını, deterjan almakta zorlandığını ileri süren İpekyüz, “İşsizlik, yoksulluk, berbat çalışma şartları, güvencesizlik varsa bütün tabipleri gönderseniz tahlil bulamazsınız.” dedi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Sağlık Bakanlığı kaynaklarının büyük bir kısmının hastalıkların iyileştirilmesine, daha azının ise hastalıktan korunmaya harcandığını iddia etti.

AK Parti hükümetinin sağlıktan “hastane”yi anladığını ileri süren Kabukcuoğlu, “Şehir hastaneleri ülkemizin kamburudur, Sıhhat Bakanlığının toplam yatak sayısının yüzde 14’ünü oluşturur. Bunun yanında tedavi edici programına ayrılan bütçenin yüzde 22’sini tüketmektedir. Bu hastanelerde hasta garantisi vardır. Kent hastaneleri çalışsın diye devlet hastaneleri kapatıldı, daha da ötesi yıkıldı ve milletimiz 25 yıl daha hastanelerin borcunu ödeyecek.” diye konuştu.

“Sağlık hakkı, devlet teminatında olmalı”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, doğuştan kazanılan bir hak olan sağlığın insanlar arasında hiçbir ayrım gözetilmeden devlet güvencesi altında olması gerektiğini belirtti.

Sağlık hizmetlerine erişilebilirliği ve sağlık hizmetleri kalitesinin temini ile sürdürülebilirliğini sağlamanın hayati önemde olduğunu vurgulayan Aksu, şunları kaydetti:

“Bunu sağlamak, kâfi fiziki ve teknolojik kapasite ile sıhhatte insan gücünün ülke genelinde kâfi ve istikrarlı dağılımını temin edecek bir planlama, istihdam ve fiyat siyasetiyle yakından alakalıdır. Bu alanların tümünde yapılan yatırımlar, oluşturulan kapasite, elde edilen başarılarla sağlanan kolaylıklar sonucunda hizmet kalitesinde ve halk sıhhatinin korunmasında değerli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu kapsamda aile hekimliği, anne ve çocuk sıhhati, hastane ve hasta yatak sayıları, sıhhat işçisi, gözetici sıhhat, kurumsal yapılanma, bulaşıcı hastalıklarla gayret ve hasta hakları başta olmak üzere pek çok alanda kıymetli gelişmeler sağlanmıştır. Devasa hizmetler ve yeni adımlarla ülkemiz dünyada sıhhat hizmetlerinde önder ülkelerden biri haline gelmiştir.”

Aksu, temel sağlık göstergelerinde sağlanan iyileştirmelerle bebek ölüm hızı ve anne ölüm oranının düştüğünü de kaydetti.

“Filyasyon uygulamasında yüzde 99 muvaffakiyet sağladık”

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, sağlık yatırımları sayesinde Kovid-19 salgını döneminde sağlığa erişimde, yoğun bakım yataklarında ve ventilatör ihtiyacında bir sıkıntılı ile karşılaşılmadığını dile getirdi.

Türkiye’de filyasyon uygulamasında yüzde 99 başarı sağlandığını anlatan Güneş, “18 yaş üstü şahıslarda birinci doz aşılamalarda yüzde 93,19, ikinci doz aşılamada yüzde 85,50 muvaffakiyet sağladık. Hastalık sürecinde 100 binden fazla vatandaşın ülkemize dönmek istemesi sıhhat hizmetinde ve toplumsal devlet olma manasında Türkiye’nin dünyadaki pozisyonunu göstermektedir.” dedi.

Sağlıkta değişim ve dönüşümle tüm vatandaşların kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerden de hizmet almasına imkan sağlandığını belirten Güneş, şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşımıza daha düzgün hizmet vermek, sıhhat turizmine yönelik maksatları gerçekleştirmek için toplam 24 bin 953 yatak kapasiteli 19 kent hastanesi hayata geçirildi. 24 bin 438 yatak kapasiteli 14 kent hastanesinin imali ise devam etmektedir. Kamu özel iş birliği ile yapılan kent hastanelerinin gayesi eskiyen ve yeni teknolojik yapıya uygun olmayan hastanelerinin yerine daha çağdaş hastaneler yapılırken tıpkı vakitte referans hastaneler oluşturmak ve gelişmekte olan sıhhat turizmine altyapı hazırlığı yapmaktır. Hastaneler yeni teknolojilerle donatıldı ameliyathaneler ve ağır bakımlar daha çağdaş hale getirildi. Analiz ve tetkikteki çeşitlilik ve süratlilik arttırıldı.”

Güneş, sıhhatteki değişim ve dönüşüm uygulamaları sonucunda hasta memnuniyet oranının yüzde 39’dan yüzde 77’lere çıktığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu