Haber

Sınavsız Geçmek: İmamdı, İşletme Müdürü oldu!

İmam timinde görev yapan bir kişi sınava girmeden belediye zabıta müdürlüğüne, 40 gün sonra işletme müdürlüğüne, ardından takviye servislerine atandı. Sayıştay kamu zararı nedeniyle ödemeleri geri istedi.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, mesleğe imam olarak başlayan bir kişi, herhangi bir sınav şartını veya bekleme süresini tamamlamadan kısa sürede müdürlük pozisyonuna yükseldi.

Sayıştay denetçilerinin denetimleri sırasında ortaya çıkan olayla ilgili olarak da yargılama yapıldı. Karara göre, imam takımında görev yapan bir kişi, belediye zabıta müdürlüğü ekibine sınavsız ve en az 2 yıl görev yapma kuralı olmaksızın atandı. 40 gün bu ekipte görev yaptıktan sonra unvanı değiştirilerek sınavsız yükselme için Operasyon ve İştirakler Müdürlüğü’ne atanmıştır. İmamın son görevi takviye hizmetler müdürlüğüydü.

Sayıştay kararında, İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan Zabıta Yönetmeliğinde, zabıta müdürü olabilmek için en az iki yıl zabıta olarak çalışma şartı arandığı vurgulandı. Açılan dava üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri’nin de iki yıl kuralını onaylayan bir karar aldığı ve kıdem şartıyla ilgili tereddütlerin sona erdiği belirtildi.

“Kamu zararını ödemek”

Ayrıca aynı kişinin terfi sınavında başarılı olma kuralı aranmaksızın takım değişikliği ile Operasyon ve İştirakler Direktörlüğü’ne atandığı ve A Takımı’nda görev yapmasının mevzuata aykırı olduğu belirlendi. Takviye Hizmetleri Müdürü.

Mevzuata aykırı atamanın neden olduğu kamu zararından, atama süreçlerinde yer alan ve bunu sağlayan tüm kamu görevlilerinin de sorumlu olduğu ifade edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu