Haber

Taliban Heyeti ABD’li Yetkililerle Görüşecek

Taliban heyetinin Katar’ın başkenti Doha’da ABD’li yetkililerle yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılması, dondurulan rezervlerin açılması, Taliban üyelerinin Birleşmiş Milletler (BM) kara listesinden çıkarılması ve teröre son verilmesi konularının ele alındığı belirtildi. Afganistan havaalanına yönelik ihlaller gündemde olacak.

Süreksiz Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi, Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Belhi, geçici hükümetin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emirhan Muttaki başkanlığındaki bir heyetin önümüzdeki günlerde Katar’ın başkenti Doha’da ABD’li yetkililerle görüşeceğini kaydetti.

ABD’li yetkililerle “ortak çıkarlar” temelinde görüşmeler yapılacağını belirten Belhi, önceliklerinin yaptırımların kaldırılması, Afgan Merkez Bankası’nın donmuş rezervlerinin açılması, Taliban üyelerinin BM’nin kara listesinden çıkarılması ve Afganistan havaalanı ihlallerinin sona erdirilmesi olduğuna değindi.

Belhi, Taliban heyetinin Katarlı yetkililerle ikili ilişkileri de görüşeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West ile Afgan Kadınlar, Kız Çocukları ve İnsan Hakları Özel Temsilcisi Rina Amiri’nin bölgedeki bazı konuları görüşmek üzere Kazakistan ve Katar’ı ziyaret edeceklerini duyurdu.

Açıklamada, West ve Amiri’nin sırasıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da ve ülkenin başkenti Doha’da Afgan halkı ve ülkedeki kadınların durumu için insani temelli bir dizi görüşme yapacağı belirtildi. 26-31 Temmuz’da Katar’ın başkenti.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD’nin Taliban’a yönelik tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu