Haber

Tekirdağ’daki Yazır Barajı Kuruma Noktasına Geldi

Tekirdağ’da korkutan görüntü: Barajda çalı ve ağaçlar ortaya çıktı

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’da bulunan Yazır Barajı, son 3 yılda düşük yağış ve aşırı sıcaklıklar nedeniyle kuruma noktasına geldi. Sular çekildikçe barajda ağaçlar ve çalılar belirdi.

Kış aylarında yetersiz yağış alan Tekirdağ’da yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar sonucu su sıkıntısı baş göstermeye başladı. Kentte yer altı sularının yanı sıra barajlar da neredeyse kuruma noktasına geldi. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Yazır Barajı 2021’de yüzde 62 iken, 2022’de yüzde 25’e, 2023 Temmuz’da yüzde 15’e düştü. Barajda su seviyesi çekilince suyun dibinde ağaç ve çalılar belirdi. .

Barajın kenarında oltasıyla balık tutmaya çalışan Adil Varol, “Önceden seviye oldukça yüksekti, bu 2 yılda epey düştü. Şu anda susuzluk çekiyoruz, susuzluk var. Bir kuraklık, nereye gideceğimizi bilmiyorum. Daha önce de balıklar vardı, güzel balıklar da vardı ama bu yıl hiç olmadı.”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Hürmet, “Maalesef 2022 yazından bu yana kuraklık var. Zaten kış da olmadı, kar da yağmadı. Maalesef barajlarda su seviyesi yarı yarıya düştü. Şu anda Musluğu açtığımız zaman açmamalıyız, çok dikkatli kullanmamız gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu