Ekonomi

TÜRK-İŞ Temmuz ayı yoksulluk sınırını açıkladı

TÜRK-İŞ’in çalışanların yaşam koşullarını ortaya çıkarmak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişiminin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için aylık faaliyetleri. “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”Temmuz 2023 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin temmuz ayında sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması miktarı belli oldu. “açlık çizgisi”11 bin 658 lira oldu.

gıda ve giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlar için diğer zorunlu harcamaların toplam bedeline tekabül etmektedir. “yoksulluk sınırı”37 bin 974 lira olarak hesaplandı.

tek bir çalışan “yaşam maliyeti”Aylık 15 bin 123 lira olarak belirlenirken, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin yemek için yapması gereken asgari yemek miktarı bir önceki aya göre yüzde 12,38 arttı.

Sebzede ortalama kilogram fiyatı 27,29 lira, meyvede 35,20 lira oldu.

Temmuz ayında süt ve yoğurt fiyatlarında değişiklik olmazken, peynir fiyatı ortalama yüzde 4 arttı.

Et fiyatları, Et ve Süt Kurumu’ndan et ve süt ürünleri temin eden marketler ile diğer marketler arasında farklılık gösterdi. Zincir marketlerin çoğunda kıyma ortalama 315 lira, küpü ortalama 340 liradan reyonlarda yerini aldı. Bir ayda dana eti ortalama yüzde 6, tavuk eti yüzde 13, balık yüzde 12, yumurta yüzde 9, kuru fasulye yüzde 7, yeşil mercimek yüzde 8 arttı.

Sebzelerin ortalama kilogram fiyatı 27,29 lira, meyvelerin ortalama kilogram fiyatı ise 35,20 lira oldu.

Bir ayda pirinç yüzde 8, irmik yüzde 6 artarken, makarna ve un fiyatlarında bir miktar artış yaşandı. Ankara’da 200 gram beyaz ekmek yüzde 30 zamla 6,5 ​​liradan satılmaya başlandı.

Zeytinyağı fiyatı yüzde 30, margarin fiyatı yüzde 20 arttı, ayçiçek yağı fiyatı sınırlı arttı, tereyağı fiyatı sabit kaldı.

Çay yüzde 10, siyah zeytin yüzde 12, salça yüzde 8 ve şeker yüzde 4 artarken, bal ve pekmezde sınırlı fiyat artışı yaşandı. Yeşil zeytin, ıhlamur, reçel ve baharat fiyatlarında değişiklik olmazken en çok düşen kalem yüzde 22 ile tuz oldu.

akkushaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu