Ekonomi

Türkiye’nin Kiraz İhracatında 205 Milyon Dolarlık Rekor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Türkiye’nin üretimde dünya lideri olduğu Türkiye’nin kiraz ihracatının 205 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Uçak, yaptığı açıklamada, dernek verilerine göre Türkiye’nin 4 Ağustos 2023 tarihine kadar 75 bin ton karşılığında 205 milyon dolar değerinde kiraz ihraç ettiğini kaydetti.

Verimli ve bereketli bir kiraz dönemi geçirdiklerini vurgulayan Uçar, “Geçen yıl 57 bin ton kiraz ihraç ederken bu yıl 75 bin tona ulaştık. 2023 yılında Türk kiraz ihracatı miktar bazında yüzde 32, miktar bazında yüzde 54 arttı. 54 farklı ihracat pazarına ulaştık, 34 ülke ve bölgeye ihracatımızı artırmayı başardık.” dedi.

Türkiye’nin kiraz üretiminde dünya birincisi olduğuna işaret eden uçak, şu bilgileri verdi:

“Almanya ve Rusya gibi geleneksel pazarlarımızın yanı sıra Hong Kong, Singapur, Hindistan gibi ülkelerde de Türk kirazımız çok rağbet görüyor. Bu sezon ana pazarlarımız olan Almanya’ya 92 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yüzde 91, 41 milyon dolar Rusya’ya.İhracatımızda 14 milyon dolar ile 686 artışla üçüncü sırada yer alıyor.İtalya astronomik artış yaşadığımız bir pazar.İtalya’ya ihracatımız 7.7 milyon dolara çıktı ve yüzde 7.1’e sahibiz. Norveç’e milyon dolarlık ihracat İngiltere ve İspanya’da büyük ilerleme kaydettik.”

haberbozyazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu