Ekonomi

Türkiye’nin sattığı saldırı helikopteri ATAK ilk kez görüntülendi

Nijerya Savunma Bakanı Mohammed Badaru Abubakar başkanlığındaki heyet, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerini ziyaret etti. Kurul; TAI’nin ürettiği HÜRJET, ANKA, AKSUNGUR ve GÖKBEY gibi uçakları inceledi.

Nijerya heyetinin ziyaretinde, TAI’nin Nijerya Hava Kuvvetleri için ürettiği ilk T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri de sergilendi. Türkiye’nin ilk yerli saldırı helikopteri T129 ATAK’ın seri üretim ve teslimat faaliyetleri devam ediyor.

TAI bugüne kadar 100’e yakın T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri üretti; Türk Silahlı Kuvvetlerine, Jandarma Genel Komutanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Filipin Hava Kuvvetlerine devretti.

ATAK’ın ilk yurt dışı teslimatı geçtiğimiz yıl Filipinler’e yapıldı. Filipinler’in 6 adet T129 ATAK siparişinin ardından Nijerya da 6 adet T129 ATAK siparişi verdi. Hem Filipinler’in hem de Nijerya’nın yakın gelecekte ek T129 ATAK helikopteri siparişi vermesi bekleniyor. ATAK helikopteri dünyada sınıfının en iyi saldırı helikopteri olarak kabul ediliyor.

Nijerya için üretilen ilk T129 ATAK helikopterinin 2023 yılı sonu veya 2024 yılı başında Nijerya’ya sevk edileceği iddia ediliyor.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİCİSİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu