Haber

Uludağ’ın Suyu Vatandaşlarımızın Evlerine Ulaşacak

Belediye Başkanı Alper Taban’ın her Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği ‘Bereket Sofrası Buluşmaları’, pandemi sürecinde 2 yıllık sürenin ara vermesinin ardından geçen hafta yeniden başladı. Bu hafta Kemalpaşa Mahallesi’ndeki Yeşil Mescit sakinleri ve cemaatle bir araya gelen Lider Taban, bölgede devam eden altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi; “Vatandaşlarımıza bir hedef belirledik ve Madem ki Uludağ’ın dibinde, kaynağında yaşıyoruz, Uludağ’ın suyunu vatandaşlarımızın evlerine ulaştıralım dedik. Bu bilinçle içme suyu hatlarını yeniliyoruz” dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın uzun yıllardır kış aylarında düzenlediği ‘Bereket Sofrası Halk Günleri Buluşmaları’, pandemi sürecinin ara vermesinin ardından 2 yıl aradan sonra geçen hafta yeniden başladı. Her Cuma sabahı farklı bir camide gerçekleştirilen ‘Bereket Sofrası’ halk günleri buluşmasının ikincisi bu sabah Kemalpaşa Mahallesi Yeşil Mescit’te gerçekleştirildi. Vatandaşla birlik ve beraberliği artırmak ve kucaklaşmayı artırmak amacıyla düzenlenen Rahmet Sofrası toplantısında vatandaşlar talep, şikayet ve temennilerini Önder Taban ve ilgili yöneticilere birinci ağızdan iletme fırsatı buldu. Sabah namazının ardından mahalle sakinleri ve cami cemaati simit, zeytin ve peynirle kahvaltı ederken, mahallenin ve bölgenin sorunları dinlenerek ortak analizler üretiliyor.

BAŞKAN TABAN YEŞİL CAMİ CEMAATI İLE BULUŞTU

Belediye Başkanı Alper Taban ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, meclis üyeleri ve AK Parti yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Rahmet Sofrası etkinliğinde, cami avlusundaki kır kahvesinde cemaatle birlikte kahvaltı ikram edildi. sabah namazı Zeytin, peynir ve simitle yapılan kahvaltının ardından vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı Alper Taban, “Bereket sofrası adı altında sizlerle buluşmaya devam ediyoruz. Birçok hizmet vermeye devam ediyoruz ama vatandaşlarımızın yanında olmak, acılarını, sevinçlerini paylaşmak, hastalıklarında, ihtiyaçlarında yanlarında olmak bana göre en büyük hizmettir. Artık bağlantı kanalları çok güçlü. Sorunlarınızı, tekliflerinizi ve eleştirilerinizi WhatsApp sınırlarımızdan, 153 Analiz Merkezimizden ve bizzat gelerek bize iletebilirsiniz. Biz buraya şehrimizde şunu şunu yaptık demeye gelmedik. Ancak diyoruz ki vatandaşlarımız kendi mahallelerinde ya da ilimiz genelinde gördükleri eksiklikleri ve sorunları, taleplerini bu toplantılar aracılığı ile bizlerle paylaşabilirler. Bu bizim için bir fırsat. Aldığımız notları ekip arkadaşlarımızla birlikte çözmek için adımlar atıyoruz.”

ULUDAĞ’IN KAYNAK SUYU ÇEŞMEDEN AKACAK

Kemalpaşa Mahallesi’nin İnegöl’ün en büyük mahallelerinden biri olduğuna işaret eden Lider Taban, altyapı çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şöyle devam etti: “Yaklaşık 25 bin nüfusa sahip. Bu dönemde alt yapı çalışmalarına biraz daha ağırlık verdik. Bize verilen raporlarda teknik arkadaşlarımız tarafından özellikle içme suyu hatlarının yenilenmesi gerektiğinden bahsedildi. İçme suyunda yüzde 70 kaybımız oldu. Bunun yüzde 70’i çatlamış ve patlamış borulardan toprağa kaçıyor. Burada boşa giden su var. Tabii kaynak suyunun yüzde 70’i gittiğinde eksik oluyor ve bu kısmı da kuyu suyundan, yer altından alıyoruz. Aldığımız suyu kaynak suyu ile birleştirip şebekeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu da suyun tadının ve tadının değişmesine neden olur. Biz vatandaşlarımıza bir amaç belirledik ve Mademki Uludağ’ın dibinde, kaynağında yaşıyoruz, Uludağ’ın suyunu vatandaşımızın konutuna ulaştıralım dedik. Bu niyetle içme suyu limitlerini yeniliyoruz.”

YÜZDE 50 TAMAMLANDI

“İnegöl’de içme suyu altyapısıyla ilgili yüzde 50’ye ulaştık. Bursa Büyükşehir Belediyemiz kalan yüzde 50 için yeni ihale yaptı ve son aşamaya geldi. Ancak şehrimizin altyapı çalışmalarında başka bir zamana ihtiyacı var. Kanalizasyon ve yağmur suları ile ilgili de farklı çalışmalar yapılacak. Şu anda yağmur kanallarımız yok. Yağmur suyu kanalizasyona giriyor. Kanalizasyonlar doğrudan tedaviye gidiyor. Yağmur sularını kanalizasyondan ayırıp derelerimize boşaltmamız gerekiyor. Ama bunlar zor ve zahmetli işler. En çok şikayet aldığımız konular bunlar. Vatandaşlarımız diyor ki liderim buralar kazıldı, kapatılmasını istiyoruz. Ama çökme zamanını beklemeden buraları asfaltlarsak bu sefer asfaltın kısa bir süre sonra çöktüğünü göreceksiniz. O zaman ne tür asfalt atıyorsun, işini düzgün yap denir. O yüzden bu konuda biraz daha sabır istiyorum.”

Konuşmanın ardından Lider Taban mahalle sakinlerinin sorunlarını dinlerken, bölgenin sorunlarına ilişkin istişarelerde bulunuldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu