Ekonomi

YSK’dan kapalı oy pusulasında son dakika kararı

Bazı partiler, bazı sandıklarda Cumhurbaşkanlığı sandıklarının önüne sandık kurul mührünün basıldığı, bazı sandıkların arkasında mühürlenirken bu mührün sandık önlerinde de görüldüğü bilgisini YSK’ya iletti. mürekkep lekesi nedeniyle.

YSK, başvuruları inceledikten sonra karar aldı. Kararda, “Söz konusu sandıkların oy sayımında ve dökümünde 298 sayılı Kanunun 98 ve 101 inci maddeleri ile 135 Sayılı Sandık Kurullarının Teşkilat, Görev ve Yetkilerini Belirten Genelge uyarınca işlem yapılması gerekir. ” ifadeler yer aldı.

İlgili Makaleler

YSK kararında atıfta bulunulan 298 Sayılı Kanun’un 98. maddesi şöyle diyor: “Sandık kurulunun verdiği şekil ve renkte olmayan rastgele bir mühürde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmaz. , tamamen yırtılmış, ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü hariç, İmza, yazı, parmak izi veya diğer rastgele işaretler bulunan zarflar geçersiz sayılır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi, amblemi bulunan zarflar ve ilçe seçim kurulu mührü, üzerlerinde sandık kurulu mührü bulunmamakla birlikte üzerlerinde leke veya çizikler bulunsa bile özel bir işaret konulması amaçlanmıştır.Yapıldığı açıkça anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır. hüküm.

YSK kararında yer alan aynı kanunun 101. maddesi ile 135 Sayılı Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösteren Genelgenin “Zarfların Açılması, Oyların Sayımı ve Kullanılması” başlıklı 41. maddesinde, ” Oyların sayım ve dökümü hemen başlar, açılır ve ara verilmeden yapılır. Yapılacak şikayet ve itirazlar işi durdurmaz.” kararı içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu