Haber

4 bebeğini öldürdüğü için cezaevine giren kadın 20 yıl sonra suçsuz bulundu! Bakanlık özür diledi

2022’de başlatılan yeni bir soruşturma, iki çocuğun ölümlerinin genetik bir mutasyondan kaynaklanabileceğini öne süren yeni kanıtların ardından Folbigg’in affına yol açtı. Yeni Güney Galler Başsavcısı Michael Daley, soruşturmanın her suçlamada makul şüphe bulduğunu söyledi ve Folbigg’e “empati kurmamak imkansız” dedi.

Folbigg, cezasının bitmesine on yıl kala ve şartlı tahliyesine beş yıl kala New South Wales, Grafton’daki hapishaneden serbest bırakıldı. Ancak suçlamalar hala geçerli ve Yargıtay nihai raporu bekliyor. Bu rapor, suçlamaların tamamen düşürüleceğini gösteriyor.

Çocuğunun doğal sebeplerden öldüğüne dair “önemli pozitif kanıt” bulunduğunu belirten bir dilekçenin ardından soruşturma yeniden başlatıldı. Bu dilekçe bilim adamları ve doktorlar tarafından imzalandı. Çocuklar 19 gün ile 19 ay arasında farklı bir on yıl boyunca vefat etti.

Caleb 1989’da doğdu ve 19 gün sonra öldü; İkinci çocuğu Patrick, 1991 yılında sekiz aylıkken öldü; Sarah 1993 yılında 10 aylıkken öldü; ve Laura 1999’da 19 aylıkken öldü.

Davanın duruşmasında savcılar, çocukların ölümlerindeki benzerliklerin tesadüf olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Ayrıca Folbigg’in çocuklar öldüğü sırada evde bulunan veya uyanık olan tek kişi olduğunu ve cinayetleri itiraf etmek için günlüğünü kullandığını iddia ettiler.

Ancak 2018’de, Sarah ve Lara’nın CALM2’nin nadir bir genetik varyasyonunu taşıdığı ortaya çıkınca ilk soruşturma başlatıldı. Folbigg’in eski karısı, günlük kayıtlarının bir hata itirafı olarak görülmesi gerektiğini savundu.

Ancak Folbigg’in avukatı, günlük kayıtlarını yazarken Folbigg’in majör depresif bozukluk ve “anne kederinden” muzdarip olduğunu, bu nedenle bu kayıtların bu yorumunun güvenilmez olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu