Ekonomi

Bank of America’dan Gelişmekte Olan Piyasalara: ‘Mayıs’ta Alım Yapın, Yatırıma Devam Edin’

Bank of America’nın Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki hisse senedi stratejistleri Perşembe günü, genişleyen bir küresel ekonomik toparlanma gözlemledikleri için Mayıs ayında satış yapmak ve piyasadan çekilmek yerine hisse senedi satın alınmasını tavsiye etti.

Banka, bu ekonomik iyileşmenin Çin’de bile ihtiyatlı bir şekilde gerçekleştiğini ve bunun hisse senetleri başta olmak üzere gelişmekte olan piyasalardaki varlıklar üzerinde olumlu bir etkisi olacağını tahmin ettiklerini belirtiyor.

Bununla birlikte banka, ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz indirimine gideceğine dair devam eden spekülasyonlar nedeniyle Mayıs ayında ABD dolarının değerinde geçici bir artış yaşanması ihtimalinden endişe duyduğunu ifade ediyor.

Banka, “2024’ün ikinci çeyreğinin ikinci kısmından itibaren ABD dolarının değerinde gelecekte yaşanacak bir düşüşten önemli ölçüde faydalanmasını beklediğimiz Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki hisse senetlerine ilişkin olumlu bir bakış açısına sahibiz” dedi.

Ayrıca şu yorumda bulundular: “Güney Afrika’nın dünya çapındaki ekonomik eğilimlere karşı son derece hassas olduğunu düşündüğümüz için en önemli faydaları elde etmesi muhtemeldir, ancak yerel sektörlerin performansı büyük ölçüde yaklaşan seçimlerden etkilenecektir.”

“Buna ek olarak, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki piyasalar, güçlü ABD doları ve artan petrol fiyatları karşısında risk yönetimi stratejileri için fırsatlar sunmaktadır.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu