Ekonomi

Çin’deki yeni kriz son dakika ödemesiyle ertelendi

Çinli müteahhit Country Garden Holdings Co. iki dolarlık tahvilin kuponlarını ödemesiz dönemler içerisinde ödeyerek ilk temerrüt riskinin önüne geçti. Ödemeyle birlikte ülkenin mali piyasalarını sarsan likidite krizi ertelendi.

Bloomberg’in haberine göre dünyanın en borçlu emlak şirketleri arasında yer alan Country Garden, bazı tahvil sahiplerine ödeme konusunda bilgi verdi.

7 Ağustos olan ilk vadeyi kaçıran şirket, 5-6 Eylül’de sona eren ödemesiz dönem boyunca iki tahvil için toplam 22,5 milyon dolar faiz ödemek zorunda kaldı.

Ödemeler, Çin’in en güçlü kadınlarından biri olan Yang Huiyan tarafından yönetilen inşaat şirketine 1,36 trilyon yuan (187 milyar dolar) tutarındaki toplam yükümlülükleriyle başa çıkma zamanı verirken, şirketin karşı karşıya olduğu borç krizi ve emlak sektörü ciddi bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. tehdit.

Country Garden tahvilleri, son kazanımlara rağmen hala dolar başına 9-14 sent civarında işlem görüyor; bu da yatırımcıların hükümet kurtarma paketinden ziyade nihai bir yeniden yapılanma veya tasfiyeyi sabırsızlıkla beklediklerini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu