Haber

Teyit.org inceledi: Anayasa Mahkemesi Ek MTV’yi iptal mi etti?

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Anayasa Mahkemesi’nin motorlu taşıtlar ek vergisi (MTV) uygulamasını iptal ettiği iddia edildi. İddiayı inceleyen doğrulama platformu Teyit.org ise böyle bir kararın alınmadığını kanıtladı.

Teyit Org’un incelemesinin analizinde kararın bulguları şöyle özetleniyor:

-CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, ek MTV ödemesinin iptali ve durdurulması talebiyle 24 Temmuz 2023’te Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

– Bu başvuru sonrasında Anayasa Mahkemesi’nin iptal davası talebini 26 Temmuz 2023 tarihinde Genel Kurul’da görüşeceği anlaşıldı. Toplantıda esas incelemesinin ardından yürütmenin durdurulması talebinin 26 Temmuz 2023 tarihinde karara bağlanacağı kanaatine varıldı. Temel inceleme aşaması.

– 26 Temmuz 2023 tarihinden sonra Anayasa Mahkemesi gündeminde herhangi bir konunun bulunmadığı görülmektedir.

– 4 Eylül 2023 tarihi itibariyle bu konuyla ilgili resmi bir karar bulunmamaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin veri tabanı sisteminde ek MTV ödemesinin iptaline ilişkin bir karar bulunmuyor.

– Açık kaynaklarda Yargıtay’ın temel incelemesini ne zaman yapacağına dair bilgi bulunmuyor. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne teyid ulaştı ve yetkililer, kararların resmi internet sitesinde yayınlandığını, burada böyle bir karara yer verilmediğini belirtti.

– Sosyal medyada iddiayı paylaşan birçok hesap, haberlerinin gerçek olmadığını belirterek paylaşımlarını sildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu