Haber

Diyanet: Seccadenin kutsallığı yoktur

İstanbul Platformu’nun düzenlediği iftar mitingine katılan Millet İttifakı başkan adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seccade üzerinde çektiği fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. Kılıçdaroğlu seccadeyi görmediğini belirterek özür dilese de gol gösterilmeye devam edildi.

Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Pennsylvania’dan talimat aldıkları için bazıları ayakkabılarıyla seccadeye basabiliyor. Onlara göre bu meşrudur, yapabilirler” dedi. Erdoğan daha sonra kendisine ikram edilen seccadeyi göstererek, “Bu seccade ayakkabıyla yürümek için değil ha. 15 Mayıs’ta inşallah bu seccadenin üzerinde şükür namazını kılabiliriz” dedi.

Diken’den Bilal Çelik’in seccadeye ayakkabıyla basmanın günah olup olmadığı sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir fetva yetkilisi, “Seccadeye ayak basmak günah değildir” yanıtını verdi.

Fetva yetkilisi şunları söyledi:

“Seccade kullanmanın bir mantığı var, farz namazlardan biri dediğimiz ‘necasetten temizlik’ diye bir kaide var. kıyafetlerimizde ve namaz kıldığımız yerde.

Dolayısıyla bu seccade, tıpkı abdest alıp bedenimizi temizlediğimiz, gusül alıp ruhen temizlediğimiz, elbiselerimizi temiz tuttuğumuz gibi namaz kıldığımız yeri arındırmak için kullandığımız bir şeydir.

Seccade sermek gerekli midir? Hayır, zorunda değilsin. Her yer insan için mescittir. Mesela saf toprak, gidip doğrudan toprağın üzerinde namaz kılıyorsun. Yani seccadenin hiçbir özelliği ve kutsallığı yoktur. Temizlik için kullanılan kıyafetlerimiz gibi bir şey. Üzerinde sadece namazı hatırlatan bir şeyler yazıyorsa ibadete saygıyı temsil eder, o kadar.

Bize gerekli olduğu düşünülen, saflığı sağlamak amacıyla yapılmış bir eşyadır. Adı, secde edilen yer anlamına gelen “namaz” idi.

Mesela namaz kıldığımız yer temiz değil. Bebeğiniz var, evdesiniz, çocuk dolaşıyor, bezin kenarından bir şey akıyor, halının üzerinde oturuyor. Siliyorsun ama sana rahat gelmiyor. Ne yapıyorsun; Üzerine bir seccade serersin. Kendi içinde dua ediyorsun. Bütün evi kontrol edemediğiniz için temizliği sağlamak için geliştirilmiş bir şey.” (KAYNAK)

haber-taskopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu