Haber

HDP ve Yeşil Sol’dan seçim itirafı!

Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime giren HDP, yüzde 8.79 oyla 61 milletvekili kazandı. Yüzde 1.7 oy alan TİP, 4 milletvekili ile mecliste yerini alacak. Böylece Emek ve Özgürlük İttifakı 65 milletvekili sayısına ulaşacak.

“BAŞARI OLARAK GÖRÜLMEZ”

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar basın toplantısı düzenledi. Uçar’ın okuduğu ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Bu seçimlerde önümüze koyduğumuz hedeflere tam anlamıyla ulaşamadığımızı belirtmek isteriz. Seçim sonuçlarının bizim açımızdan bir başarı olarak görülemeyeceği açıktır. HDP olarak tek liste ve tek parti olarak seçime girilirken, teklifimizin hayata geçirilmemesinden kaynaklanan sorunlar da seçim sonuçlarını belli bir düzeyde etkileyebiliyor. Tüm bu etkenlere rağmen elde edilen sonucu önemli buluyoruz.”

“OYLARIMIZIN AZALDIĞI DOĞRU”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “İttifaklarda belli riskler olabilir, bu seçimlerde fark edildi. Oylarımızda düşüş olduğu doğrudur. Bu düşüş batı illerinde daha dikkat çekici. TBMM’de 3. büyük parti olmaya devam ediyoruz. .İtirazlarımız var, bu itirazların nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.Tüm veriler açıklandıktan sonra milletvekili sayımızın artması ihtimali var ama halen hedefimizin gerisinde kaldığımız açık.”terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu