İş

İTO Lideri Avdagic’ten döviz kuru değerlendirmesi

İTO’nun Haziran ayı Meclis toplantısında iş dünyasının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avdagiç, yeni kurulan hükümet ve iş dünyasının Ekonomik Eylem Planı’ndan beklentilerini anlattı. Avdagiç, finansal istikrar ve fiyat istikrarının ekonomi politikalarının olmazsa olmazı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Umut ve beklentimiz, ekonomi politikalarının tam bir bütünlük içinde, tutarlı ve kararlı programlarla uygulanmasıdır”değerlendirmesini yaptı.

Şekib Avdagiç, yeni kurulan hükümetin yoğun bir gündemi ve önünde değerli konuların olduğu bir ajandası olduğunu belirterek, “İş dünyası olarak ‘enflasyon, cari açık, finansmana erişim’ bizim için öncelikli konular arasında yer alıyor. KOBİ’lerimizin rekabet gücünü artırmak ve üretim modelimizi yeni çağın rekabet koşullarına uyumlu hale getirmek zorundayız. Hedef odaklı bu tek yönlü yolculukta kamu-özel sektör işbirliği ile üretim, ihracat ve istihdamı ön planda tutan politika ve stratejiler oluşturmak ve uygulamak zorundayız” dedi.söz konusu.

“ARZUMUZ PİYASA ŞOK DÖVİZ ŞOKLARINDAN HEMEN ALIŞVERİŞ YAPMALI”

Avdagic, bu hafta kurda önemli bir yükselişin yaşandığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Belki bozulan kur dengesinin hızla düzelmesi adına bir düzeltici tedbir olarak değerlendirebiliriz. Tabii reel sektör olarak arzumuz piyasanın ani kur şoklarından bir an önce kurtulması. Bu düzeltmenin ardından önümüzdeki dönem için öngörülebilir, istikrarlı ve enflasyonist fiyat hareketleri bekliyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

Shekib Avdagiç, “İhracat ilk 5 ayda sadece yüzde 0,2 arttı. Ana hedef pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra, son üç çeyrektir TL’nin değerlenmesi nedeniyle rekabetçi fiyatlar sunamamanın da bu tablodaki etkisi büyük.yorumunu yaptı.

Avdagiç, döviz kurlarına ilişkin ikinci beklentilerinin yüksek kur makaslarıyla karşılaşmamak olduğunu da belirtti.

Enflasyona paralel, piyasa gerçekleriyle uyumlu öngörülebilir bir kur seviyesine ihtiyacımız olduğunu kaydeden Şekib Avdagiç, “İhracat ilk 5 ayda yüzde 0,2 arttı. Ana hedef pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra TL’nin değerlenmesi nedeniyle son üç çeyrektir rekabetçi fiyatlar verilememesinin de bu tablodaki etkisi büyük” dedi.

“VAKİT ATTIĞIMIZ HER ADIMDA İLERİYE BAKMA ZAMANIDIR”

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin ülkemize yakışır bir siyasi olgunlukla tamamlandığını hatırlatan Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.” Seçim döneminde yaşanan kırgınlıkları bir kenara bırakalım’ sözlerini çok önemsiyoruz. İş dünyası olarak bu yaklaşımı destekliyoruz.”söz konusu.

Türkiye’nin parlak geleceğine inandıklarını vurgulayan Avdagiç, “Daha iyi bir geleceğe giden yolda geçmişin hesabını yapmak, hatalarımızı, eksikliklerimizi görmek elbette önemlidir. Ama bunları bir kısır döngüye çevirerek kaybedecek vaktimiz yok. Attığımız her adımda önümüze bakma zamanı.”

“ANKARA ANLAŞMASININ RUHUNA UYGUN BİR YAPI GETİRMESİNİ İSTİYORUZ”

Avdagiç, uygulanacak yeni ekonomik programın küresel ekonomi ile istikrarlı ve rekabetçi entegrasyonuna önem verdiklerini de kaydetti. Şekib Avdagiç, şöyle devam etti:

“Diplomaside olduğu gibi ticarette de iyi komşuluk bağlantıları çok önemlidir. Bu bağlamda, rakiplerimizle rekabet ederken, başta önemli ticaret ortaklarımız olmak üzere tüm ülkelerle istikrarlı ve karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliğini daha da geliştirmek zorundayız. Bu bağlamda yeni kabineden Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi Ankara Anlaşması’nın ruhuna uygun olarak yeniden yapılandırmasını talep ediyoruz. Gelişen şartlara uygun olarak Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi yönündeki taleplerimizi daha yüksek sesle dile getirmeliyiz.”

haber-babaeski.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu