Haber

Nadir ‘Bigfin Mürekkep Balığı’ Atlantik Okyanusu’nda Görüntülendi

Atlantik Okyanusu’nda çalışmalarını sürdüren Schmidt Ocean Institute, ender bir derin deniz canlısıyla karşılaştı. Bir bigfin kalamarının en fazla 4.735 metre derinlikte görülebildiği ve 6 metreye ulaşabilen bu kalamarın 8 kolu ve iki tentacles olduğu belirtildi.

ABD merkezli araştırma grubu Schmidt Ocean Institute, uzun dokunaçlarıyla dikkat çeken bigfin kalamar adlı bir hayvanı görüntüledi. 1930 metre derinlikte bulunan kalamar, 3-4 Nisan tarihlerinde YouTube üzerinden canlı yayınlanan keşif gezisi sırasında kameralara yansıdı.

Yayında “Ne güzel bir hayvan” ve “Uzaylıya ne kadar çok benziyor. Neden bu kadar çok uzaylının denizdeki hayvanlardan ilham aldığını anlıyorum” gibi yorumlar yapıldı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Magnapinna cinsi büyük yüzgeçli kalamarın birçok okyanusta görülebildiğini ve diğer kalamarlardan daha derinlerde yaşayabildiğini bildirdi. En fazla 4.735 metre derinlikte büyük yüzgeçli kalamar görüldüğü kaydedildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; 6 metre uzunluğa ulaşabilen bu kalamarın 8 kolu ve iki tentacles vardır. NOAA, bu türün kolları ve dokunaçları sayesinde çok uzun olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, bu uzuvların tam olarak nasıl kullanıldığı bilinmemektedir. Uzmanlar, uzuvlarda mikroskobik emiciler olduğunu ve kafadanbacaklıların onları kendilerine çarpan avı tuzağa düşürmek için kullandığını düşünüyorlar.

Görüntü, Orta Atlantik Sırtı’ndaki “Kayıp Şehir hidrotermal bacası” olarak adlandırılan yerde uzak bir kamerayla çekildi.

?

haber-inebolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu