Haber

Türkiye’nin Uzay Yolculuğu Başladı

Türkiye’nin uzay yolculuğu, SpaceX’in aralarında Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu uzay aracının Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatılmasıyla başladı. Lansman, Taksim Meydanı’na kurulan dev ekranda canlı olarak yayınlanırken, İstanbullular canlı yayını geri sayım eşliğinde izledi.

Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu SpaceX’in uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı. Günlerdir beklenen lansmanı izlemek isteyen vatandaşlar için Taksim Meydanı’na dev ekran kuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın meydanda kurduğu kubbe çadırı adı verilen kubbeli planetaryumun önünde lansmanı izlemek için bekleyenler, lansman saatine kadar temel eğitimleri de izledi. Saatler 00.49’u gösterdiğinde heyecanlı kalabalık son saniyelerde geri sayıma eşlik etti.

Lansmanı izleyen coşkulu kalabalıktan Mehmet Hasan Tokgöz ise duygularını şöyle anlattı:

“Kendisini canı gönülden tebrik ediyorum ve tüm Türk milleti adına kendisiyle gurur duyuyoruz. Türkiye’mizi temsil edecek. İnşallah kendi araçlarımızla da yola çıkmayı başaracağız. Çok güzel bir duygu. Hepimiz bir aradayız.” burada onu gururla, memnuniyetle izliyoruz.” “Ve heyecanla. Söyleyecek başka bir şey yok. O saatin gelmesini heyecanla bekliyoruz. İnşallah daha güzel günler göreceğiz.” söz konusu.

Lansmanı izlerken duygulanan bir kadın vatandaş, “Kusura bakmayın ama düşüncelerim çok farklı. Çok gurur duyuyorum. Şu an elim ayağım titriyor. Nasıl söyleyeyim, hayır” dedi. Bunu konuşacağım. Zaman geçtikçe heyecanlanıyorum. Bu devam edecek. Türkiye ile gurur duyuyorum.” “Duyuyorum.” dedi.

Yetkin Altıntaş, şunları söyledi: “Şu anda Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına çok gurur duyduğunu düşünüyorum. Onun da bu gururu içimizde yaşadığına inanıyorum. Gururla geldik. Burada ekrandan izleyeceğiz. Şu anda bu heyecanı halkla birlikte yaşamak istedik, memnunuz.” “Gururluyuz. İlk kez bir Türk uzaya çıkıyor. Hayırlı olsun. Umarım sağ salim ulaşırlar.” söz konusu.

Engin Tugay, fırlatmayla ilgili duygularını şöyle dile getirdi: “Benim için çok gurur verici bir şey. Bizim düşüncemizin ne olduğu önemli değil. Sonuçta içimizden biri uzaya gidecek. Bu bizim için gerçekten sevindirici.” dedi.

Lansmanı heyecanla izleyen Çağatay Aksoy,

“Bu arkadaşımın ellerini değil ayaklarını öpüyorum. Çünkü o artık Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk bayrağını uzaya taşıyor. Bize bu güzel günleri yaşattıkları için çok mutluyuz, huzur içindeyiz.” Sözlerini söyledi.

Muhammed Cemil Yaman şunları söyledi:

“Gururluyuz. 100 yıl sonra ilk kez böyle bir olayın yaşanması ve bunu görmüş olmamız çok gurur verici bir an. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” söz konusu.

Lansmanı izledikten sonra duygularını anlatan Şeref Mercan, “Öncelikle ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Çok gurur duydum. Umarım bu devam eder. İnşallah bayrağımızı dalgalandırmaya devam ederiz.” Her alanda.” Sanki konuşuyordu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu