Yaşam

Uluslararası Kadın Yönetmen Filmleri Festivali başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 6.’sı düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 7 Mart Salı günü (yarın) başlayacak. 32 ülkeden 125 sinemanın yarışacağı ve gösterileceği festival, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat’ta sinemaseverlerle buluşacak. Kadın yönetmenler Altın Makara için yarışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde ve rezidansında düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Sinema Festivali’nin altıncısı 7 Mart Salı (yarın) başlıyor. Kadın Yönetmenler Derneği’nin Megapol sponsorluğunda 12 Mart’a kadar sürecek festivalde European Think Civic Projesi’nin desteğiyle 56 sinema dünya prömiyeri, 70 sinema ise Türkiye prömiyerini yapacak. Festivalin web sitesinden 70 sinemaya online erişim sağlanabilmektedir.

32 ülkeden 125 sinema yarışacak
32 ülkeden 125 sinemanın yarışacağı ve gösterileceği festival, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat’ta sinemaseverlerle buluşacak. Festivaldeki kadın yönetmenler Altın Makara için yarışacak. Festivalin Kurucu Direktörü Gülten Taranç, “Bu yılki temamız dalgaları geçmek. Ülke olarak olağanüstü zor bir dönemden geçiyoruz. Sanata ve sinemaya ihtiyacımız var çünkü deprem felaketinden her birimiz derinden etkilendik ve derinden sarsıldık. Sanatın iyileştireceğine inanıyoruz. Bizler bu toplumun hatıralarıyız, bu dönemi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Tüm sinema severleri festivalimize film izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu